Pod koniec września ogłoszono w Sosnowcu przetarg na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej, które zastąpi obecne Egzotarium. To wyczekiwana od lat inwestycja.

Kilka dni temu w Sosnowcu ogłoszono przetarg na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej, które zastąpi obecne Egzotarium. Termin składania ofert upływa 30 października. Urzędnicy rozstrzygnięcia przetargu spodziewają się na przełomie tego i następnego roku. – To chyba jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji na terenie naszego miasta – ocenia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Przypomnijmy, że na początku roku miasto otrzymało 15,3 mln zł dofinansowania na budowę Centrum Edukacji Ekologicznej – Egzotarium i zagospodarowanie terenów Parku Tysiąclecia przy ul. Baczyńskiego. Wiadomo, że park Tysiąclecia przebuduje konsorcjum firm Gama z Jaworzna i Virdis z Zabrza.

Obecne Egzotarium zamieni się w Centrum Edukacji Ekologicznej. W założeniu ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. Prace powinny zakończyć się po 2 latach od rozpoczęcia robót.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Nowoczesne Egzotarium

Nowe Egzotarium ma pełnić m.in. funkcje edukacyjne. W częściowo przeszklonym budynku mają mieścić się ekspozycje poświęcone środowiskom rodzimym, Morza Śródziemnego, pustynnym i lasów deszczowych Amazonii. Baseny mają prezentować wody rzeki Przemszy, Amazonki, jeziora Malawi oraz dorzecza Missisipi.

Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowe Egzotarium w Sosnowcu – fot. mat. pras.

W budynku powstać mają też minikino oraz dwie nowoczesne sale lekcyjne, wyposażone m.in. w komputery, mikroskopy i systemy multimedialne. A wszystko to z widokiem na tropikalne rośliny i zwierzęta w palmiarni. W budynku znajdzie swoje miejsce również kawiarnia, w której zwiedzający będą mogli odpocząć po długim zwiedzaniu.

Teren wokół Centrum Edukacji Ekologicznej zaprojektowano jako cztery łączące się strefy: wejściową, edukacyjno-wypoczynkową, strefę z wolierami oraz parkową.

Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ
Park Fusińskiego (dawniej Kruczkowskiego) w Sosnowcu – fot. MZ

Park Bioróżnorodności

Projekt przebudowy parku Fusińskiego przy sosnowieckim Egzotarium jest już prawie gotowy. Za prawie 7 mln zł powstanie tam park bioróżnorodności.

Zaplanowano 47 tysięcy nasadzeń krzewów i drzew. Powstaną oczka wodne, domki dla ptaków, budki dla nietoperzy, a także oczka wodne. Zmieni się cała infrastruktura tego miejsca. Przebudowane zostaną ścieżki dla pieszych oraz schody, by z parku mogły korzystać osoby niepełnosprawne. Powstaną toalety, zostaną ustawione nowe ławki, a cały park zostanie ogrodzony.

W styczniu podpisano umowę z wykonawcą robót – czeską firmą 4AS. – W sierpniu wykonawca przedstawił do akceptacji gotowy projekt budowlany. W tej chwili przygotowywany jest już do złożenia w Wydziale Administracji Architektoniczno-Budowlnaej, celem uzyskania pozwolenia na budowę – wyjaśnia Rafał Łysy, rzecznik prasowy sosnowieckiego magistratu. Prace powinny się rozpocząć w październiku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowieckie Egzotarium przejdzie prawdziwą metamorfozę. Powstanie tu Centrum Edukacji Ekologicznej

Skomentuj przez Facebook

3 KOMENTARZE

  1. […] Pierwsze postępowanie przetargowe zostało ogłoszone we wrześniu 2019 roku. Niestety, zaproponowane przez potencjalnych wykonawców ceny realizacji zadania znacznie przekraczały przewidywany na ten cel budżet. Miasto planuje na ten cel przeznaczyć 40-50 milionów złotych, a oferty zaczynały się od 80 mln zł. – Zmieniliśmy nieco zapisy specyfikacji związane ze stawianymi wykonawcom wymaganiami dotyczącymi robót budowlanych wykonywanych w ostatnich pięciu latach, a także doświadczenia kierownika budowy – wyjaśnia Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta miasta. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here