Od kilku miesięcy trwają intensywne prace w parku im. Jana Fusińskiego przy sosnowieckim Egzotarium. Wykonawca zakończył już prace budowlane i rozpoczął sadzenie roślin i drzew.

Prace w parku ruszyły nieco ponad rok temu. Dawny park im. Fusińskiego zamieni się w Park Bioróżnorodności. Za inwestycję odpowiada czeska firma 4AS, która już się uporała z pracami budowlanymi. Pojawiły się nowe ścieżki z nawierzchni mineralnej, drewniane podesty, oczka wodne i domki dla owadów, ptaków oraz budki dla nietoperzy. Na terenie parku jest również toaleta. Jest też sporo elementów małej architektury, w tym ławek, a całość została ogrodzona. Rewitalizacja obejmie prawie 7 ha, w tym 5,5 ha terenów zielonych

Teraz wykonawca rozpoczął etap nasadzeń, który potrwa kilka tygodni. – Nie przypominam sobie, abyśmy kiedykolwiek nasadzali tak wielką liczbę drzew i krzewów. W tym przypadku mówimy o ponad 47 tysiącach krzewów i około 250 drzewach – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Sadzenie roślin w parku im. Jana Fusińskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Rośliny będą pogrupowane i sadzone w geometrycznie wydzielonych kwartałach, przy których znajdzie się informacja o samych roślinach. – Tym samym stworzymy ścieżki edukacyjne, przy których goście będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat roślin, które właśnie oglądają. Zadbaliśmy o to, by były to rodzime gatunki – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Warta 7 mln zł przebudowa parku realizowana jest w ramach projektu „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonowania doliny rzeki Przemszy i Brynicy przez rozwój terenów zielonych: Utworzenie Parku Bioróżnorodności w Sosnowcu”. Środki pochodzą ze środków Funduszu Spójności przyznane w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Sadzenie roślin w parku im. Jana Fusińskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Planowany termin zakończenia prac wyznaczony jest na styczeń 2021 roku, jednak wykonawca deklaruje, że wszystko powinno być gotowe jeszcze w tym roku.

Przypomnijmy, że cały czas trwa budowa nowego Egzotarium. Po wybudowanym w 1956 roku obiekcie nie ma już śladu, są za to pierwsze elementy powstającego w tym miejscu Centrum Edukacji Ekologicznej.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Sosnowieckie Egzotarium przeszło już do historii. Powstaje tu Centrum Edukacji Ekologicznej