Przy ulicy Watta w Sosnowcu już wkrótce powstanie nowa fabryka. Inwestor zainwestuje 25 mln zł i utworzy 80 miejsc pracy. To jednak nie koniec nowych inwestycji w tym mieście.

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna sprzedała działkę w sosnowieckiej dzielnicy Niwka, należącą do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. – Jesteśmy już po przetargu. Teren przy ulicy Watta zamierza kupić spółka Pol-Technology. Jest to spółka, która działa w branży tworzyw sztucznych – przekazał Mateusz Rykała, wiceprezes KSSE.

Jak poinformował Mateusz Rykała, jest to pierwsza tego typu transakcja, w której KSSE sprzedała teren należący do SRK. – Transakcja została zawarta m.in. na gruncie podpisanej kilka miesięcy temu umowy o współpracę. To porozumienie było jedną z pierwszych decyzji, jaką podjęliśmy z prezesem Januszem Michałkiem – podkreśla wiceprezes Rykała.

Pogórniczy teren o powierzchni 5,8 ha przy ul. Watta nabyła spółka Pol-Technology. Firma ta działa w branży automotive oraz AGD, m.in. kooperując z funkcjonującą już w mieście firmą Bitron.

– Na tym terenie zostanie wybudowana całkowicie nowa hala. Zostaną uruchomione linie produkcyjne, które w głównej części będą dotyczyły wyrobów gumowych dla branży automotive i dla branży AGD. Co ważne, będzie tam również całkowicie nowatorska, opatentowana przez tę firmę metoda nakładania warstw na wyroby gumowe i metalowe – powiedział Mateusz Rykała.

Podczas spotkania z dziennikarzami wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przypomniał też o dwóch reinwestycjach na sosnowickich terenach strefy.

Magneti Marelli zainwestuje w Sosnowcu 200 mln zł na modernizację hali produkcyjnej oraz modernizację lub budowę powierzchni magazynowych i biurowych. W ramach nowej inwestycji elementy oświetlenia samochodowego będą produkowane przez spółkę przy użyciu nowoczesnych technologii z zastosowaniem nowatorskiego systemu zarządzania produkcją Industry 4.0. Firma do 2022 roku zatrudni co najmniej 41 nowych pracowników, a do 2026 roku utrzyma ponad 1,6 tys. miejsc pracy.

Z kolei firma Bitron, posiadająca w Sosnowcu dwa zakłady zajmujące się elektroniką i elektromechaniką, również podjęła decyzję o rozszerzeniu swoich działań w stolicy Zagłębia Dąbrowskiego. Włoska firma deklaruje utrzymanie 817 dotychczasowych miejsc pracy i zatrudnienie 60 nowych pracowników. Wartość projektu to ok. 100 mln złotych.

– Nie sądziłem, że w ciągu ośmiu miesięcy, odkąd mam przyjemność pracować dla miasta, ale tym razem w KSSE, uda się pozyskać inwestycje i reinwestycje na łączną kwotę ponad 325 mln zł – podkreślił Mateusz Rykała.

Z planowanych inwestycji i pracy wiceprezesa KSSE na rzecz Zagłębia zadowolony jest prezydent Sosnowca. – Tylko się cieszyć, bo to kolejny pokaz, że przez te trzy ostatnie lata wiele dobrego udało się zrobić. Duże słowa uznania dla wiceprezesa Mateusza Rykały. To pokazuje, że jego przejście do KSSE było bardzo dobrym posunięciem. Mamy tam człowieka z Zagłębia, który walczy o nasze interesy – podsumował Arkadiusz Chęciński.