Rok 2018 to czas wielkich inwestycji w miastach Zagłębia Dąbrowskiego. Sprawdźmy, na jakie inwestycje w tym roku samorządy wydadzą najwięcej pieniędzy. W tym tygodniu bierzemy pod lupę Dąbrowę Górniczą.

Dąbrowa Górnicza to kolejne miasto, które w tym roku nie zamierza próżnować i szykuje się do kilku poważnych inwestycji. Plany są ambitne, a mieszkańcy powinni być zadowoleni.

Park Hallera po rewitalizacji – fot. pracownia projektowa AiM Architekci Arkadiusz Miśkiewicz

Park Hallera

Park Hallera przejdzie gruntowną modernizację. Powstaną fontanny, zjeżdżalnie, trampoliny, strefa aktywności seniorów, wielofunkcyjne boisko, nowe oświetlenie, przybędzie krzewów żywopłotów, kwitnących roślin i zielonych zakątków. W części „B”, w rejonie osiedla Adamieckiego, powstaną skatepark, plac zabaw, tor rolkowo-rowerowy oraz ogród sensoryczny.

Jak przekazał Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy dąbrowskiego magistratu, szacowana wartość prac to ok. 11,7 mln zł.

Projekt sali wielofunkcyjnej w Fabryce Pełnej Życia - fot. arch. Tomasz Moskalewicz
Projekt sali wielofunkcyjnej w Fabryce Pełnej Życia – fot. arch. Tomasz Moskalewicz

Fabryka Pełna Życia

Pierwszym elementem przemian Fabryk Pełnej Życia będzie remont budynku dawnego oddziału obróbki cieplnej i warsztatu elektrycznego. Obiekt wypięknieje i zmieni się w multimedialne centrum wystawowe oraz miejsce spotkań. Przy nim zostanie odnowiona konstrukcja suwnicy, pojawi się zieleń oraz mała architektura z betonowymi ławkami i koszami na śmieci. W budynku powstanie sala na ponad 200 osób, w której będzie można organizować m.in. koncerty, wystawy i prezentacje.

Szacowana wartość remontu budynku: ok 4,4 mln zł.

Wizualizacja Parku Zielona - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Wizualizacja Parku Zielona – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Park Zielona

Najstarszy park w Dąbrowie Górniczej również doczeka się metamorfozy. Zachowane zostaną wszystkie drzewa, pojawi się też dodatkowa zieleń, znikną wielkie połacie asfaltu i betonu. Park Zielona w nowej odsłonie ma szanse stać się najlepszą przestrzenią parkową w regionie, z piękną fontanną, ledowymi latarniami, wygodnymi alejami centralnymi, naturalnymi alejkami wśród drzew, sceną parkową, nowym leśnym placem zabaw, stylowymi mostkami, kładkami nad parkowymi stawami.

Szacowana wartość prac: ok 19,8 mln zł.

Dąbrowa Górnicza - fot. UM Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza – fot. UM Dąbrowa Górnicza

Przebudowa układu drogowego w rejonie dworców i głównej osi komunikacyjnej miasta

MOSTY Katowice zaprojektują zarówno centra przesiadkowe przy dąbrowskich dworcach, jak i drogi rowerowe oraz linię tramwajową biegnącą od granicy z Będzinem do Ronda Budowniczych Huty Katowice. To efekt dwóch przetargów rozstrzygniętych właśnie przez miasto.

– Wyniki prac projektantów poznamy jesienią, dzięki czemu jeszcze w tym roku miasto będzie mogło sięgnąć po środki z Unii Europejskiej, które mamy zagwarantowane w ramach projektu „Zielonej mobilności”. Same prace w terenie powinny zostać zrealizowane pomiędzy 2019 a 2021 rokiem – wyjaśnia Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy UM w Dąbrowie Górniczej.

Wspólnie z PKP PLK miasto w centrum i w Gołonogu planuje stworzenie zintegrowanych centrów komunikacyjnych złożonych z przystanków autobusowych, parkingów Park&Ride oraz parkingów i wypożyczalni rowerów, a także zupełnie nowych węzłów komunikacyjnych. Dodatkowo zaprojektowane zostaną tunele drogowe łączące przedzielone dziś torami części miasta.

Z kolei inwestycja projektowana wspólnie z Tramwajami Śląskimi, poza generalną przebudową linii tramwajowej biegnącej przez miasto, zakłada również stworzenie głównej miejskiej arterii rowerowej, 3 zintegrowanych przystanków autobusowo-tramwajowych oraz przebudowę przynajmniej 2 skrzyżowań.

Łączna wartość wszystkich prac projektowych to prawie 7,9 mln zł.

Roboty drogowe - fot. Fotolia
Roboty drogowe – fot. Fotolia

Budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego i Tworzeń

Rondo powstanie na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Tworzeń. Przy okazji budowy ronda przebudowany zostanie 285-metrowy fragment al. Piłsudskiego od wiaduktu nad torami kolejowymi do skrzyżowania oraz 226-metrowy odcinek ul. Tworzeń.

Przy rondzie powstaną chodniki, bezpieczne przejścia dla pieszych oraz droga rowerowa, która w przyszłości połączy się z planowaną drogą rowerową wzdłuż al. Piłsudskiego. Inwestycja ma być gotowa do końca pierwszego półrocza.

Na inwestycję urzędnicy zabezpieczyli ponad 10 mln zł.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Jak zmieniają się nasze miasta? Najważniejsze inwestycje 2018 w Czeladzi