Na początku sierpnia rozpocznie się przebudowa centrum Sosnowca. Plac przed dworcem PKP zmieni się nie do poznania. Remont wykona firma AGC z Bytomia. Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Firma AGC z Bytomia przebuduje plac przed dworcem w Sosnowcu. Inwestycja będzie podzielona na dwa zadania. Jedno dotyczy modernizacji placu, drugie z kolei parkingu naziemnego na 50 miejsc.

Przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. To inwestycja, która ma ożywić centrum miasta i stworzyć coś na kształt rynku, którego w Sosnowcu brakuje.

Pierwsze prace rozpoczną się 6 sierpnia. W miejscu obecnego parkingu pojawi się zupełnie nowa przestrzeń w tym drzewa, krzewy, fontanna i miejsce na gastronomię. Elementem przebudowy będzie nowy parking, który powstanie z drugiej strony dawnego domu towarowego „Sezam”. Początek prac oznacza koniec możliwości pozostawienia samochodów w tym miejscu.

Na początku sierpnia rusza przebudowa placu przed dworcem – fot. UM Sosnowiec
Na początku sierpnia rusza przebudowa placu przed dworcem – fot. UM Sosnowiec

Początkowe problemy z wykonawcą

Pierwotnie przebudową placu miała się zająć firma Kvanta Granit, ale zrezygnowała z umowy i miasto ponownie ogłosiło przetarg, tym raz wydłużając czas realizacji.

Firma AGC specjalizuje się w rekultywacji terenów przemysłowych, budowie obiektów sportowych oraz wynajmie maszyn budowlanych. Jej flagową inwestycją jest osiedle Srebrne Stawy oraz pole golfowe w Bytomiu. Obecnie kończy rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

– Chcemy tchnąć nowe życie w ten jeden z głównych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in. jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Będzie więcej zieleni

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

– Wprowadziliśmy zmiany. Myślę, że wszyscy się ucieszą, bo będzie więcej zieleni. Nasadzimy wiele drzew – będą miały powyżej 2 metrów. Pojawią się planty – zamiast granitu fragmenty zieleni i zieleń mobilna: drzewa i krzewy – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Plac ma być gotowy do końca 2021 roku. W pierwszej kolejności powstanie parking za Sezamem.