Na początku sierpnia rozpocznie się przebudowa centrum Sosnowca. Plac przed dworcem PKP zmieni się nie do poznania. Remont wykona firma AGC z Bytomia. Mieszkańcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

Firma AGC z Bytomia przebuduje plac przed dworcem w Sosnowcu. Inwestycja będzie podzielona na dwa zadania. Jedno dotyczy modernizacji placu, drugie z kolei parkingu naziemnego na 50 miejsc.

Przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. To inwestycja, która ma ożywić centrum miasta i stworzyć coś na kształt rynku, którego w Sosnowcu brakuje.

Pierwsze prace rozpoczną się 6 sierpnia. W miejscu obecnego parkingu pojawi się zupełnie nowa przestrzeń w tym drzewa, krzewy, fontanna i miejsce na gastronomię. Elementem przebudowy będzie nowy parking, który powstanie z drugiej strony dawnego domu towarowego „Sezam”. Początek prac oznacza koniec możliwości pozostawienia samochodów w tym miejscu.

Na początku sierpnia rusza przebudowa placu przed dworcem – fot. UM Sosnowiec
Na początku sierpnia rusza przebudowa placu przed dworcem – fot. UM Sosnowiec

Początkowe problemy z wykonawcą

Pierwotnie przebudową placu miała się zająć firma Kvanta Granit, ale zrezygnowała z umowy i miasto ponownie ogłosiło przetarg, tym raz wydłużając czas realizacji.

Firma AGC specjalizuje się w rekultywacji terenów przemysłowych, budowie obiektów sportowych oraz wynajmie maszyn budowlanych. Jej flagową inwestycją jest osiedle Srebrne Stawy oraz pole golfowe w Bytomiu. Obecnie kończy rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

– Chcemy tchnąć nowe życie w ten jeden z głównych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in. jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Będzie więcej zieleni

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

– Wprowadziliśmy zmiany. Myślę, że wszyscy się ucieszą, bo będzie więcej zieleni. Nasadzimy wiele drzew – będą miały powyżej 2 metrów. Pojawią się planty – zamiast granitu fragmenty zieleni i zieleń mobilna: drzewa i krzewy – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Plac ma być gotowy do końca 2021 roku. W pierwszej kolejności powstanie parking za Sezamem.

29 KOMENTARZE

 1. Przemielone pieniądze, a efekt żałosny. Obecnie też można dosadzić drzew i z części dworca zrobić kawiarnię, bez wydawania milionów.

  • Rudy wilk musi budować jak największego misia aby to swoją rodzinną sforę wyżywić, trafiło się raz i więcej może nie być.

 2. Na całym świecie wycofuje się ruch samochodowy z najściślejszych centrów miast, a w Sosnowcu Chęciński z dumą opowiada, że remont samego serca Sosnowca polega na wybudowaniu parkingu dla samochodów!!!??? Trzeba było w projekcie założyć likwidację ruchu samochodowego na 3 Maja na odcinku chociaż od wyloty Małachowskiego, aż do plastrów miodu, no ale jak wzięło się już pieniądze na budowę tutaj buspasa, to dalej trzeba brnąć w g ó w n o po same uszy. Brawo on!

 3. @Mieszkaniec. w punkt. o tym jak słaby to projekt świadczy paniczne dokładanie tu i ówdzie roślin na miesiąc przed przebudową. Chęciński ze Świerzawskim powinni posadzić trawniki i drzewa i zostawić to miejsce dla kogoś kto ma gust, wizje i pomysł na przebudowę oraz będzie skłonny wydać na to odrobinę więcej niż 4% tego co zamierzają wydać na stadion dla drugoligowej drużyny.
  Szaleniec w Czeladzi wykazuje więcej wyczucia i klasy w to co robi ( z całym szacunkiem) o DG nie wspominając bo jeżeli zrealizuje Fabrykę Pełną Życia to „zaora” ten wiejski placyk przed remizą z okrągłym kiblem pośrodku i chamskim napisem led

 4. Chęciński organizuje wystawę poświęconą Kurzowi w sosnowieckim muzeum. Mam nadzieję, że na wielkich planszach będą również eksponowane cytaty Kutza na temat Sosnowca, sosnowiczanin i Zagłębia Sosnowiec!!!

  • To „prowincjonalne” jak nazwałeś miasto to trzecie miasto województwa śląskiego jeżeli chodzi o liczbę ludności. Chyba, że mieszkańców którzy nie głosowali na PiS nie traktujesz jak ludzi to wtedy faktycznie, prawie nikt w Sosnowcu nie mieszka.

   • Tak twierdzę niezależnie od Takiego politycznego wywodu. Myślę że znasz statystyki.
    Jak inaczej określić miasto którego populacja spadła z 260 do 190 tysięcy czyli o ponad 30% na przestrzeni niespełna 30 lat.
    Z Twojego rozumowania politycznego wynika wprost że jest to wynikiem braku PiS w tym prowincjonalnym mieście a za dużo PO która nic nie POtrafi sensownego zrobić.

 5. Dlaczego upadające miasto Sosnowiec?
  Historia porównawcza.
  Detroit 1950- populacja ok.1850000
  Detroit 2015- populacja ok.790000
  Ogłoszenie upadłości 2013.
  Sosnowiec 1990 populacja ok.260000
  Sosnowiec 2019 populacja ok.190000
  Upadłość – musimy poczekać na to co się w przyszłości wydarzy.
  Sosnowiec zanotował spadek populacji więcej jak liczą sąsiednie miasta np: Będzin.

  • Pod rządami pozera arkadisa upadłość mamy jak w banku i to jedyna pewna rzecz ale niestety winni są temu wyborcy którzy nie potrafią oddzielić ziarna od plew.

  • Moje komentarze w sprawie artykułu nie dotyczą stanu politycznego lecz stanu faktycznego miasta Sosnowca. Jeżeli moje opinie są błędne jest czymś normalnym aby je prostować. Czym innym jest sprowadzanie merytorycznych komentarzy do wywodów politycznych. Dlatego też w przeciwieństwie do innych miast mamy aktywną szczujnię polityczną
   Jeden z adwersarzy do artykułu wmieszał wybory.
   Może nadejdzie czas że w tym zakresie w Sosnowcu nastąpi pozytywna zmiana.

  • Jesteś zupełnie nieprzygotowany do merytorycznego komenarza bądź nie potrafisz tego zrobić.
   Jnwektywy których używasz świadczą wyłącznie o Tobie.
   Jedynie współczuję Twojej niemocy,bo to jest Twój jedyny atut.

 6. To ja Tobie Widzący odpisze merytorycznie. Piszesz, że Sosnowiec się wyludnia i nie wskazujesz przyczyn. Tymczasem zauważ, że w Sosnowcu nie ma już kopalń, nie ma tyle pracy co kiedyś i to normalne, że część osób stąd wyjechała, większość zagranice. Po drugie mamy niski przyrost naturalny, bo program 500 plus się nie sprawdził. Piszesz, że Sosnowiec to prowincjonalne miasto bo ubyło tyle i tyle osób. To sobie teraz policz za ten sam okres czasu ile ubyło z Katowic. A może Katowice to też według ciebie prowincjonalne miasto? Zauważ też, że w Katowicach działają jeszcze kopalnie i gdy zostaną zamknięte odpływ ludności będzie jeszcze większy. Mylisz się więc, że Sosnowiec to prowincja, to że liczba ludności się zmniejsza w naszym regionie to jest normalne zjawisko, efekt przemian gospodarczych.

  • Dziękuję Tobie że nie podważasz stanu faktycznego który opisałem,chociaż nie podzielam bezkrytycznie Twojego opisu np: programu 500+. A skąd ma być przyrost skoro pokolenie lat 70,80 w dużej części opuściło kraj?
   Jakoś ten problem ucieczki ludności z upadającego miasta Sosnowca prawie nie dotyczy Dąbrowy Górniczej.
   Tam np: nie buduje się stadionu lecz infrastrukturę dla pozyskania inwestorów a zatem miejsc pracy.

   • Znowu pierdzielisz. Z Dąbrowy też ubywa, nie tyle co z Sosnowca bo mniejsza liczba mieszkańców, ale ubywa. Gdyby padła Huta tak jak kopalnie w Sosnowcu to też nie byłoby różowo.

 7. Anonim Twój argument zaczyna się inwektywą a nie merytoryczną dyskusją.
  Dąbrowa Górnicza na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku liczyła ok.152000 mieszkańców z czego wielu stanowili pracownicy firm z całej Polski którzy byli również zameldowani w tym mieście( budowa huty).
  W połowie tychże lat wyłączył się Sławków a firmy wracały do swoich macierzystych miejsc lokalizacji w tym pracownicy.
  Jednak od wielu lat liczba mieszkańców DG jest stabilna z niewielką tendencją spadkową w przeciwieństwie do Sosnowca.

  • Gdy liczba mieszkańców Sosnowca spadnie w okolice tego co ma Dąbrowa też się wtedy ustabilizuje spokojna twoja rozczochrana

  • Widzący skup się teraz. Jesteś skupiony? To czytaj…
   Liczba mieszkańców Dąbrowy Górniczej w 1982 roku to 152 373, a w 2019 roku 119 373. Spadek w ciągu tych 27 lat wyniósł 22%.
   Liczba mieszkańców Sosnowca w 1982 roku to 255 938, a w 2019 roku 199 978. W tym przypadku spadek również wyniósł 22%.

   Chciałbyś jeszcze coś dodać?

   • Dodo to o tym pisałem co Ty piszesz lecz niezrozumiane jest dlaczego pomijasz budujących HK a także mieszkańców Sławkowa.
    W Sosnowcu liczba mieszkańców spada niczym w Detroit co zakończyło się upadłością tego miasta w 2013.

   • Nie ma sensu dyskutowac z Widzacym on ma swoje jakies wyobrazenia i dane statystyczne jak widac nie trafiaja.Wyprowadz sie Widzacy do Detroit i nie zawracaj juz gitary bo sie osmieszasz

    • Anonim jednak boli cię brak wiedzy statystycznej ogólnodostępnej. Zapytaj w UM Sosnowca ile osób płaci za odpady oraz ile osób pobrało zaświadczenia na wybory prezydenckie?
     Może to pozwoli Tobie zrozumieć że o Sosnowcu można mówić jako o upadającym mieście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here