Firma AGC z Bytomia przebuduje plac przed dworcem w Sosnowcu. Inwestycja będzie podzielona na dwa zadania. Jedno dotyczy modernizacji placu, drugie z kolei parkingu naziemnego na 50 miejsc.

Przebudowa placu przed dworcem PKP w Sosnowcu to jedna z wyborczych obietnic prezydenta Arkadiusza Chęcińskiego. To inwestycja, która ma ożywić centrum miasta i stworzyć coś na kształt rynku, którego w Sosnowcu brakuje.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Początkowe problemy z wykonawcą

Pierwotnie przebudową placu miała się zająć firma Kvanta Granit, ale zrezygnowała z umowy na przebudowę placu przed dworcem PKP w Sosnowcu i miasto ponownie ogłosiło przetarg, tym raz wydłużając czas realizacji.

Firma AGC specjalizuje się w rekultywacji terenów przemysłowych, budową obiektów sportowych oraz wynajmem maszyn budowlanych. Jej flagową inwestycją jest osiedle Srebrne Stawy oraz pole golfowe w Bytomiu. Obecnie kończy rewitalizację zabytkowej wieży ciśnień w Będzinie-Grodźcu.

Konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej organizowany przez Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach na zlecenie gminy Sosnowiec w styczniu 2018 roku wygrało biuro projektowe AMAYA Architekci z Katowic.

– Chcemy tchnąć nowe życie w to jedno z centralnych punktów naszego miasta, a przede wszystkim centrum Sosnowca. Architekci uwzględnili w swoje koncepcji możliwość organizowania w tym miejscu różnych imprez, m.in. jarmarków świątecznych, koncertów, wystaw – mówi Jeremiasz Świerzawski, zastępca prezydenta Sosnowca.

Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci
Plac przed dworcem PKP w Sosnowcu – fot. Amaya Architekci

Będzie więcej zieleni

Na placu przed dworcem zostanie wybudowany wielofunkcyjny szklany pawilon z zielonym dachem. Pojawi się również fontanna, nowe ławki, ozdobne krzewy oraz drzewa. Tych ma być więcej, niż pierwotnie zakładano.

Wprowadziliśmy zmiany. Myślę, że wszyscy się ucieszą, b będzie więcej zieleni. Nasadzimy drzewa – będą miały powyżej 2 metrów. Pojawią się planty – zamiast granitu fragmenty zieleni i zieleń mobilna: drzewa i krzewy – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Pojawi się dwumetrowy, przestrzenny i podświetlany napis „Sosnowiec łączy”, który ma stanąć na wprost dworca. Ma on współgrać z interaktywną mapą miasta.

Na placu będzie nowe oświetlenie, monitoring oraz strefa bezpłatnego bezprzewodowego internetu. Po prawej stronie stanie też nowa wiata autobusowa, parking rowerowy, parking taksówek, strefa parkingu krótkoterminowego oraz stacja roweru miejskiego.

Plac ma być gotowy do końca 2021 roku. W pierwszej kolejności powstanie parking za Sezamem.

Skomentuj przez Facebook

15 KOMENTARZE

 1. i znowu to pitolenie o miejscu dla imprez i wystaw jak w przypadku stadionu . jakie jarmarki? od lat widzę te kilka smętnych bud przenoszonych co rok w inne miejsce z takim samym skutkiem -miernym i to bynajmniej nie z powodu lokalizacji. nie tchniecie życia w to miejsce i nie nie będzie nawet namiastką rynku i nic nie ożywi bo jest to projekt po prostu słaby po prostacku zabetonowany. dodanie paru doniczek na kółkach i zamiana paru krzaków na drzewa nic nie zmieni. żeby zmieniło to trzeba odwrócić proporcje na 80% zieleni i 20% betonu ale na to nie liczę bo to nie jest projekt dla mieszkańców tylko dla kilku urzędników żeby mieli swój okrągły szklany sracz wzorem kolegów z Katowic bo ten który mieli pod Patelnią był pewnie za ciemny( swoją drogą od jakiegoś czasu to biuro jest zamknięte i nikt nie odczuwa jego braku)
  i dla kilku innych „ważniejszych” żeby mieli gdzie się mizdrzyć do kamer na tle dwumetrowego podświetlanego napisu
  myślałem że po Górskim nic gorszego się nie może przytrafić temu miastu. myliłem się. tamten przynajmniej nic nie robił to i niewiele zepsuł.
  w stolicy już wyczuli nowy trend
  https://warszawa.naszemiasto.pl/betonowe-podworka-zamieniaja-sie-w-zielone-ogrodki-na/ar/c1-7331065
  u nas jak zwykle.

 2. epoka kamienia łupanego za prezydenta kiboli postępuje: przejścia podziemne na których nie zginął ani jeden pieszy są do niczego…

 3. Byłem zdziś na „halach” przy Szklarnianej – kasa na modernizację w błoto!! Buroki i zimioki poustawiane pod szklanymi dachami a klienci w deszczu! W wąskim przejściu między skrzynkami! Leje się na łeb a wieśmaki z bud się cieszą. Do tego jakieś szmaty narzucają na szklane dachy aby słońce nie poliło buroka! Kasa w błoto.
  To samo będzie z placem pod dworcem… Jak zamiast sralni dla psów za Sezamem nie powstanie nic nowego – typu centrum handlowe z parkingiem podziemnym – Plaża razy 2 lub 3. To tam będzie leżał co najwyżej menel pod krzaczkiem – idealna miejscówka do zalegania.

 4. Proponuję na wzór zaprzyjaźnionego prezydenta Warszawy i jego rewitalizacji Placu Bankowego postawić tam strefę relaksu z palet za 1M pln! Przecież wszyscy wiedzą, że największe pieniądze robi się na „słomianych interesach”, a im ten miś jest droższy…

 5. Jełopie powyżej, chyba widzisz jak słaby jest to projekt? Jak już zbudują to będzie po temacie. I tak już zresztą jest.

 6. Arkadio morales szaleje za naszą kasę…. Sosnowiec w przebudowie jestem ciekaw jak on to robi??? Aha już wiem… Ponoć sosnowiec jest jednym z droższych miast do życia. Skubany dobry jest

 7. Niestety nie tędy droga, nikt nie będzie tam chodził i siedział bo normalnie nie jest tam nikomu po drodze, powstanie pusty placyk i tyle. 15 lat temu należało podjąć decyzję że ruch drogowy i tramwaje jadą dołem w tunelu a te sklepiki i restauracje są na górze na jednym wielkim wielkim placu, zbudowane choćby na kształt rynku i wtedy to ma sens. Jak zwykle jednak urzędnikom brakuje wyobraźni i teraz robią sztuczne placyki.
  Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here