O samodyscyplinę i dostosowanie się do nowych reguł w czasie zagrożenia epidemią koronawirusa zaapelowały do pasażerów Tramwaje Śląskie. Przewoźnik prosi też o zrozumienie dla motorniczych, którzy muszą kategorycznie egzekwować wprowadzone przez rząd zasady.

Zgodnie z ogłoszoną we wtorek decyzją rządu od 25 marca do 11 kwietnia w autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

PRZECZYTAJ: Kierowca autobusu może wyprosić pasażerów

Tramwaje Śląskie przestrzegają, że jeśli pasażerów w tramwaju jest zbyt wielu, motorniczy nie może kontynuować jazdy i musi poprosić część z nich o opuszczenie wagonu. Jeżeli w tramwaju jest maksymalna dopuszczalna liczba pasażerów i nikt nie chce wysiadać, motorniczy może na przystankach nie otwierać drzwi.

Tramwaj - fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaj – fot. Tramwaje Śląskie

– Apelujemy o zrozumienie dla motorniczych. Takie sytuacje będą się zdarzać. Będą też momenty, że motorniczy poprosi o opuszczenie pojazdu części pasażerów, jeśli będzie ich zbyt wielu. To nie jest zła wola motorniczych, tylko najwyższa troska o dobro pasażerów, a także konieczność stosowania się do obowiązujących zasad bez narażania się na dotkliwe mandaty. Prosimy o zrozumienie sytuacji i bezwzględne stosowanie się do poleceń motorniczych, kontrolerów ruchu tramwajowego lub pracowników ZTM – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie.

Przypominamy, że w komunikacji tramwajowej w dni robocze obowiązują rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend rozkłady jazdy ważne w niedziele.

Sytuacja jest dynamiczna i zapewne w kolejnych dniach będą wdrażane dalsze zmiany w organizacji ruchu pojazdów komunikacji miejskiej. – Wspólnie z Zarządem Transportu Metropolitalnego apelujemy, aby przed podróżą pasażerowie sprawdzili aktualny rozkład jazdy na stronie internetowej ZTM – podkreśla Andrzej Zowada.

Jak już pisaliśmy, liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez pracowników ZTM, którym zostało zlecone to zadanie. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których aktualnie najczęściej korzystają mieszkańcy.

ZTM prosi również, aby pasażerowie pilnie zgłaszali informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. – Można to zrobić przez całodobową bezpłatną infolinię ZTM lub wysyłając informację na adres mailowy kancelaria@metropoliaztm.pl – tłumaczy Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.