Zarząd Transportu Metropolitalnego – w związku z nowymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa – skieruje na trasy większe pojazdy i zrezygnuje z części planowanych ograniczeń.

Zgodnie z ogłoszoną we wtorek decyzją rządu od 25 marca do 11 kwietnia w autobusach, tramwajach i trolejbusach może znajdować się jednocześnie tylu pasażerów, ile wynosi połowa dostępnych miejsc siedzących.

– Prosimy, żeby w tych dniach pasażerowie maksymalnie ograniczyli swoje podróże komunikacją miejską, abyśmy mogli zapewnić bezpieczne warunki dla tych wszystkich osób, które muszą dojechać do pracy – apeluje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

W ostatnich dniach Zarząd Transportu Metropolitalnego odnotował na tyle duży spadek liczby podróżnych, że większość realizowanych połączeń już teraz spełnia to kryterium. – Na niektórych kursach odnotowuje się zaledwie 15-20 proc. wcześniej podróżujących. Przypomnijmy, że wprowadzenie rozkładów jazdy ważnych dni robocze nieszkolne to zmniejszenie oferty o 6 proc., podczas gdy liczba pasażerów spadła w tym czasie o kilkadziesiąt procent – wyjaśniają przedstawiciele spółki.

PRZECZYTAJ: ZTM zmienia rozkłady jazdy. Wszystko przez koronawirusa

Linia autobusowa nr 716 nad Pogorię III - fot. Dariusz Nowak
Linia autobusowa nr 716 nad Pogorię III – fot. Dariusz Nowak

ZTM zlecił operatorom zawieszenie przy każdych drzwiach pojazdów informacji, ile osób jednocześnie może w nim przebywać oraz zapewni obsługę linii, z których najczęściej korzystają pasażerowie, przez 18-metrowe pojazdy przegubowe.

Liczba pasażerów będzie na bieżąco weryfikowana przez wyznaczonych do tego pracowników. Na podstawie zebranych przez nich informacji oferta transportowa będzie zwiększana na tych liniach, z których najczęściej korzystają obecnie mieszkańcy.

ZTM prosi również, aby pasażerowie pilnie zgłaszali informacje, na których liniach i w jakich godzinach liczba zajętych miejsc w pojazdach przekracza 50 proc. – Można to zrobić przez całodobową bezpłatną infolinię ZTM lub wysyłając informację na adres mailowy kancelaria@metropoliaztm.pl – tłumaczy rzecznik.

PRZECZYTAJ: ZTM przeciwko koronawirusowi. Kolejne działania zapobiegawcze w komunikacji miejskiej

ZTM przypomina jednocześnie, że w komunikacji tramwajowej nadal obowiązywać będą w dni robocze rozkłady jazdy ważne w soboty, a w weekend nadal będą obowiązywać rozkłady jazdy ważne w niedziele, natomiast w komunikacji autobusowej nadal obowiązywać będą w dni powszednie rozkłady jazdy ważne w dni robocze nieszkolne.

Skomentuj przez Facebook

8 KOMENTARZE

  1. Na podstawie stanu faktycznego nie można mieć zastrzeżeń do funkcjonowania komunikacji. Ok. 8 zagęszczenie w pojeżdzie to max. 4 osobny.

  2. Apelujcie do starych dziadów: zostańcie w domu. Autobusy i tramwaje pełne cherlających emerytów, bo oni jadą jak zawsze, od 20 lat tak samo. Tłumaczą że: mnie już niewiele zostało, ja już mam wykupioną kwaterę na cmentarzu, nagrobek zrobiony, tylko datę wykuć.

    • Dlaczego nie masz szacunku do własnej osoby. Wszyscy jeżeli dożyją wcześniej lub później będą starymi dziadami,tak jak to określasz. Najpierw sprawdź fakty a potem pomyśl i iwówczas pisz.

      • Na komisji wojskowej w latach osiemdziesiątych otrzymałem kategorię A0. Dopiero po kilkunastu latach w tzw. demokracji dowiedziałem się co to za kategoria: niesmiertelny. Więc mogę zarazić „te dziady”, które mi strasznie działają na nerwy, niech zdychaja. Ale apeluję do starych dziadów: młodzi, którzy płacą składki na wasze emerytury i renty, oni zwłaszcza muszą jechać do i z pracy. Zróbcie im miejsce w autobusie lub tramwaju. Siedżcie w domach i nie wkurwiajcie innych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here