Dąbrowa Górnicza wystąpiła do Zarządu Transportu Metropolitalnego o uruchomienie nowej linii autobusowej nr 612, która połączy zielone dzielnice z centrum miasta.

W związku z kolejnym etapem przebudowy torowiska w Dąbrowie Górniczej, od 4 maja skróceniu uległy trasy autobusów linii nr 603 i 606 do przystanku Gołonóg Osiedle oraz zawieszono kursowanie linii nr 605. Takie rozwiązanie miało pomóc w wygospodarowaniu dwóch autobusów i skierowaniu ich w dni robocze do obsługi linii T-21, które obecnie kursują między Hutą Katowice a Powiatowym Urzędem Pracy. Zmiany te były konieczne ze względu na braki kadrowe.

Po wprowadzonych zmianach autobusy linii nr 603 i 606 kończą i rozpoczynają trasę na przystanku Gołonóg Osiedle od 4 maja. Możliwość kontynuowania podróży w kierunku centrum miasta zapewnia w tym miejscu dziewięć linii autobusowych: 18, 55, 140, 175, 635, 637, 807, 814 i M2. Niestety mieszkańcy krytycznie ocenili wprowadzone zmiany, skarżąc się na problemy z szybkim i łatwym dojazdem do miejsc docelowych.

Nowa linia z zielonych dzielnic

Problem z obsługą autobusowej komunikacji zastępczej T-21 przyspieszył decyzję o skróceniu trasy linii nr 603 i 606. Docelowo w przygotowywanej przez miasto nowej siatce połączeń – po zakończeniu modernizacji torowiska tramwajowego i budowy centrum przesiadkowym w centrum i Gołonogu – obie linie miały bowiem kończyć i rozpoczynać kursowanie na przystanku Tworzeń Huta Katowice.

Według planów w nowej siatce połączeń skróceniu tras linii 603 i 606 miało towarzyszyć jednoczesne uruchomienie nowej linii nr 612, która miałaby usprawnić komunikację między zielonymi dzielnicami a centrum Dąbrowy Górniczej. W dni robocze linia miałaby kursować co 40 min i zapewnić mieszkańcom nie tylko szybsze połączenie z centrum miasta, ale i bezpośredni dojazd do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii oraz w wybranych kursach do Będzina i Szpitala Wojewódzkiego im. św. Barbary w Sosnowcu.

– Bardzo uważnie wczytywaliśmy się we wszystkie komentarze, opinie i głosy w dyskusji, które pojawiły się po skróceniu tras linii 603 i 606. W efekcie w poniedziałek wysłaliśmy pismo do Zarządu Transportu Metropolitalnego o wprowadzenie już teraz zmiany, którą planowaliśmy na przyszły rok, po oddaniu centrum przesiadkowego przy dworcu PKP. To uruchomienie nowej linii 612, która połączy Błędów, Okradzionów, Łękę, Łosień oraz Kazdębie z centrum, szpitalem na Mydlicach, a w wybranych kursach z Będzinem i Szpitalem Wojewódzkim św. Barbary – mów Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Wnioski do ZTM-u dotyczą również: tymczasowej obsługi przez linię M2 przystanku Damel, w pobliżu którego znajdują się m.in. Zespół Szkół Ekonomicznych i Techniczne Zakłady Naukowe oraz korekty porannego kursu linii 606, co ułatwi przesiadkę i dojazd do szkół na godz. 8 .