Od czwartku, 27 stycznia w aptekach, w całej Polsce wykonać można wykonać bezpłatny test na obecność koronawirusa. Warto jednak pamiętać, że nie każda apteka bierze udział w programie.

Jedną z zasadniczych zmian w podejściu do walki z COVID-19 jest wprowadzenie w pełni darmowych testów, które będzie można zrealizować bez skierowania od lekarza. Od 27 stycznia 2022 r. test będzie można wykonać w aptece, która spełni standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów).

Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie apteki biorą udział w programie. Gdzie zatem znaleźć najbliższy punkt w którym można wykonać szybki test antygenowy? Obecnie, wbrew wcześniejszym zapowiedzią, działa jedynie 64 takich punktów. Pełna lista znajduje się na rządowej stronie.

W naszym regionie na razie żadna z aptek nie bierze udziału w programie. Najbliższy punkt znajduje się w Gliwicach, Goczałkowicach-Zdroju, Wiśle lub Częstochowie. Wynik testu zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

W przypadku dodatniego wyniku testu pacjent skierowany zostanie na izolację domową. Jeśli nie zajdzie potrzeba hospitalizacji, będziesz objęty Domową Opieką Medyczną. W czasie izolacji z pacjentem kontaktuje się także sanepid.

Jeśli test wypadnie ujemnie, ale pacjent posiada objawy, które mogą wskazywać na koronawirusa, należy poprosić lekarza podstawowej opieki zdrowotnej o skierowanie na test PCR. Możesz też poprosić o skierowanie na test PCR online.

CZYTAJ TAKŻE:

Darmowe testy w aptekach. Od kiedy można z nich skorzystać?