W środę, 9 lutego odbyła się konferencja prasowa Adama Niedzielskiego podczas której minister zdrowia zapowiedział odchodzenie d obostrzeń oraz szybszy powrót uczniów do nauki stacjonarnej.

Podczas konferencji minister stwierdził, że obserwując dotychczasowy przebieg epidemii koronawirusa, apogeum 5. fali jest za nami. – W lutym powinniśmy obserwować znaczne spadki zakażeń. W marcu będziemy mogli podejmować decyzje dotyczące znoszenia części zasad bezpieczeństwa, żeby w czas wiosenny można było wejść w normalnym trybie funkcjonowania – zaznaczył Adam Niedzielski.

Początek końca pandemii?

Podczas konferencji szef resortu zdrowia pokusił się także o dość odważne stwierdzenie, że mamy do czynienia z początkiem końca pandemii. – To jest bardzo odważna deklaracja, ale patrząc na charakterystykę przebiegu tej pandemii, również w innych krajach, widzimy, że inne kraje które przed nami odczuwały apogeum tej 5. fali znoszą już restrykcje i to jest scenariusz, który nas czeka – podkreślił minister Niedzielski.

Dopytywany o obowiązek noszenia maseczek zaznaczył, że zostaną one z nami, ale nie na zasadzie obowiązku, tylko rekomendacji. Zalecane one będą głównie w przypadku osób, które dopadnie infekcja lub osób o obniżonej odporności. Niewykluczone, że wciąż będą one zalecane w środkach transportu zbiorowego.

Wydolność systemu opieki zdrowia

Według słów ministra, liczba hospitalizacji jest stosunkowa mała, dlatego ministerstwo zamierza ograniczyć liczbę łóżek covidowych. – Przywrócimy ok. 5 tys. łóżek szpitalnych do systemu po to, by zwiększyć możliwości leczenia pacjentów w innych schorzeniach. To ważny krok w kierunku przywracania normalności – zapowiedział minister Niedzielski.

Minister pytany o kolejne fale stwierdził, że wszystko wskazuje na to, że będą, ale dopiero jesienią, a ich przebieg nie będzie miał charakteru dolegliwego z punktu widzenia opieki zdrowotnej.

Krótsza kwarantanna

Od 15 lutego będzie obowiązywała 7-dniowa kwarantanna, a kwarantanna dla współdomowników będzie obowiązywała wyłącznie w okresie izolacji członka rodziny. Natomiast od 11 lutego likwidacji ulegnie kwarantanna z kontaktu. Bez zmian pozostaną reguły izolacji dla medyków i służb mundurowych.

Koniec nauki zdalnej

W czasie spotkania zostały przedstawione zasady funkcjonowania szkół. Rząd chce skrócić obowiązek nauki zdalnej. Dzieci do szkoły mają wrócić już w najbliższy poniedziałek.

– Ogłaszamy 21 lutego jako definitywny koniec nauki zdalnej. Jestem przekonany, że do końca roku szkolnego będziemy mogli utrzymać tryb nauki stacjonarnej, aby dzieci mogły spokojnie się uczyć – podkreślił Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. – Podjęliśmy decyzję o przyspieszeniu powrotu do nauki stacjonarnej o tydzień w klasach 5-8 szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauka zdalna będzie trwała krócej, niż zapowiadaliśmy. Dla województw takich jak mazowieckie w klasach 5-8 szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych nauka zdalna trwać będzie tylko trochę ponad tydzień – dodał szef MEiN.