W Sosnowcu może powstać wiele ciekawych inwestycji. W tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 106 projektów, które teraz czekają na weryfikację.

Trwa VIII edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Pierwszym etapem była możliwość składania wniosków przez mieszkańców. Projekty można było składać w strefie ogólnomiejskiej lub w jednej z 17 stref rejonowych. Łącznie mieszkańcy zgłosili 106 projektów, które przejdą weryfikację i wkrótce trafią do głosowania.

bosiko, gra, turniej, zabawa, sport, ludzie
Budżet obywatelski – fot. UM Sosnowiec

Kreatywne pomysły

Wśród zgłoszonych projektów nie brakuje pomysłów na remont chodnika, budowę parkingu czy rewitalizację zaniedbanych skwerów. Znalazły się także kreatywne zadania, a wśród nich m.in.: budowa skoczni narciarskiej (Środula), stworzenie strefy relaksu w celu integracji i odbudowania relacji społecznych mieszkańców (Milowice), wybieg dla psów (Pogoń), stworzenie strefy muzycznej (Centrum) czy wyposażenie Parku Sieleckiego w wielofunkcyjne ławki fitness.

W strefie ogólnomiejskiej pojawiły się pomysły na nowe obiekty sportowe, siłownie pod chmurką, sadzenie lasu, a nawet plac zabaw dla dorosłych. Pełna lista projektów wraz z ich wartością według autorów znajduje się TUTAJ.

pumptruck, sport, rekreacja, rower, teren, plac, trawa
Budżet obywatelski – fot. UM Sosnowiec

Głos mieszkańców

Projekty przejdą teraz weryfikację. Pozytywnie ocenione projekty do budżetu obywatelskiego zostaną poddane głosowaniu przez mieszkańców Sosnowca. Uprawnionymi do głosowania są osoby zamieszkujące na terenie miasta Sosnowca. Podobnie jak w ubiegłych latach odbędzie się ono tylko elektronicznie. Każdy będzie mógł oddać dwa głosy: eden głos na projekt ogólnomiejski oraz jeden głos na projekt ogólnomiejski rejonowy.

 – To na razie pomysły. Teraz przyjdzie czas na weryfikację formalną i spotkanie zespołu konsultacyjnego. We wrześniu poznamy ostateczna listę projektów, na które będą mogli głosować mieszkańcy. Samo głosowanie będzie miało miejsce na przełomie września i października – mówi Michał Mercik, pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Kultury, Rozwoju i Dialogu Społecznego.

Nowe atrakcje miejskie

W poprzednich siedmiu edycjach miasto przeznaczyło blisko 50 milionów złotych na ponad 200 projektów.  – Już teraz na terenie miasta mamy grubo ponad 200 inwestycji zrealizowanych w ramach budżetu obywatelskiego. Place zabaw, skwery, chodniki, siłownie pod chmurką, renowacje parków czy parkingi, a nawet tężnie solankowe. To wszystko jest już do dyspozycji sosnowiczan – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

CZYTAJ TAKŻE:

Nowe inwestycje w mieście. Mieszkańcy wybrali, które projekty zostaną zrealizowane