Poznaliśmy wyniki VII edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Z ponad 100 projektów poddanych pod głosowanie do realizacji w 2021 roku trafi 31.

5 października zakończyło się głosowanie w ramach Vii edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Sosnowiczanie mogli głosować na projekty w dwóch strefach: ogólnomiejskiej i rejonowej, łącznie zgłoszono ponad 100 projektów. Głosami mieszkańców do realizacji trafią 32 zadania, a wśród nich m.in. tężnia solankowa, glorieta w parku, PsiLądek, rewitalizacja parku, a także powstanie nowy chodnik i zatoki parkingowe.

Budżet obywatelski zwycięskie projekty – fot. UM Sosnowiec

W tegorocznym głosowaniu udział wzięło blisko 22 tys. sosnowiczan uprawnionych do głosowania. Podobnie jak w roku ubiegłym, głosy mogli oddawać wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku. W sumie drogą elektroniczną mieszkańcy Sosnowca oddali 38 643 głosy.

– W ramach VII edycji, w 2021 roku do realizacji zostanie przekazanych 29 projektów z rejonów konsultacyjnych oraz 2 projekty ze strefy ogólnomiejskiej. Najwięcej głosów – 6414 mieszkańcy oddali na projekt w strefie ogólnomiejskiej pod nazwą „Tężnia solankowa w Parku Sieleckim – Zdrowie i wypoczynek dla wszystkich”. Spośród projektów rejonowych najlepszy wynik zaliczył projekt „Perła Pogoni – rewitalizacja gloriety w Parku Dietla” z wynikiem 791 głosów – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym głosowaniu serdecznie dziękuję – dodaje.

Najchętniej w głosowaniu brali udział mieszkańcy w przedziale wiekowym 36-45 (25 proc.) oraz 26-35 (prawie 21 proc.). Najwyższą frekwencję odnotowano w Milowicach (21,13 proc.) Ostrowach (18.87 proc.) oraz w Maczkach (14,69 proc.).