Poznaliśmy wyniki VII edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Z ponad 100 projektów poddanych pod głosowanie do realizacji w 2021 roku trafi 31.

5 października zakończyło się głosowanie w ramach Vii edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Sosnowiczanie mogli głosować na projekty w dwóch strefach: ogólnomiejskiej i rejonowej, łącznie zgłoszono ponad 100 projektów. Głosami mieszkańców do realizacji trafią 32 zadania, a wśród nich m.in. tężnia solankowa, glorieta w parku, PsiLądek, rewitalizacja parku, a także powstanie nowy chodnik i zatoki parkingowe.

Budżet obywatelski zwycięskie projekty – fot. UM Sosnowiec

W tegorocznym głosowaniu udział wzięło blisko 22 tys. sosnowiczan uprawnionych do głosowania. Podobnie jak w roku ubiegłym, głosy mogli oddawać wszyscy mieszkańcy miasta, niezależnie od wieku. W sumie drogą elektroniczną mieszkańcy Sosnowca oddali 38 643 głosy.

– W ramach VII edycji, w 2021 roku do realizacji zostanie przekazanych 29 projektów z rejonów konsultacyjnych oraz 2 projekty ze strefy ogólnomiejskiej. Najwięcej głosów – 6414 mieszkańcy oddali na projekt w strefie ogólnomiejskiej pod nazwą „Tężnia solankowa w Parku Sieleckim – Zdrowie i wypoczynek dla wszystkich”. Spośród projektów rejonowych najlepszy wynik zaliczył projekt „Perła Pogoni – rewitalizacja gloriety w Parku Dietla” z wynikiem 791 głosów – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. – Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym głosowaniu serdecznie dziękuję – dodaje.

Najchętniej w głosowaniu brali udział mieszkańcy w przedziale wiekowym 36-45 (25 proc.) oraz 26-35 (prawie 21 proc.). Najwyższą frekwencję odnotowano w Milowicach (21,13 proc.) Ostrowach (18.87 proc.) oraz w Maczkach (14,69 proc.).

11 KOMENTARZE

 1. Tegoroczne projekty widać były słabe, być może przez tę niby fałszywą plandemię.
  Mieszkańcy nie mieli na co głosować, nic nie wydało się atrakcyjne, to wybrali książki do biblioteki. To bardzo szlachetne, jednak sądzę, że większość głosujących nawet nie wie gdzie jest ta ichnia biblioteka.
  Może z wyjątkiem Starego Sosnowca. Tam biblioteka jest przy głównej ulicy miasta, ma duży szyld i się wyróżnia z wyglądu.
  Jednak starsi mieszkańcy pamiętają, że tam była elegancka piwiarnia „Warna”. Jak na owe czasy tam była kultura. Sam byłem z przyjemnością i piwo piłem.
  Dla żuli i roboli był inny lokal, zaraz obok żelaznego mostu kolejowego, kilkaset metrów na wschód. Ależ to była nałogownia. Gdy zabrakło kufli, to ‚piwo’ lali do butelek po mleku, i pierwszy raz widziałem chopa śpiącego na stojąco. To były czasy.

 2. I gitara.
  Ale pozostałości po obozie cygańskim z gejksy na Patelni będą straszyć dalej? Te rurki rozciągnięte po trotuarze spowodują nie jeden wypadek – odpowie miasto czyli czy ten brudas?

 3. Dobre projekty. Widać, że skończyła się moda na siłownię pod chmurką, za to dużo inwestycji w parki. Tylko na Juliuszu woleli miejsca parkingowe, ale oni w lesie mieszkają, więc dla nich asfalt i beton najważniejszy.

 4. HALO UM!!
  W remontowanym przejściu podziemnym z Dęblińskiej do Plastra nie ma światła!!
  A co za debil pozwolił na zerwanie chodnika po stronie sralni dla psów za Sezamem?
  Zerwali asfalt w czerwcu i obywatel musiał dymać po kamieniach – aż do całkowitego zamknięcia przejścia Plastry – Sezam! Pierwszy raz coś takiego w mieście 41-200, że firemka ustawia życie ludziom na pół roku minimum!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here