Rusza IX edycja budżetu obywatelskiego w Sosnowcu. Dzięki dotychczasowy pomysłom, zrealizowano prawie 250 projektów za ponad 50 mln złotych. W tegorocznej edycji nie zabraknie nowości.

Renowacje parków, place zabaw, skwery, nowe chodniki, siłownie pod chmurką, parkingi, a nawet tężnie solankowe – to wszystko powstało dzięki poprzednim edycjom Budżetu Obywatelskiego. We wtorek, 10 maja ruszyła IX odsłona. – Jeśli mieszkaniec ma pomysł na zmianę swojego najbliższego otoczenia, może go po prostu zgłosić. Tym razem do dyspozycji sosnowiczan jest ponad 6,6 mln zł, a jak pokazują doświadczenia minionych lat, naprawdę warto to zrobić – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Warto podkreślić, że spośród 6,6 mln zł, 1 milion to pula środków na projekty ogólnomiejskie. W tym roku na sosnowiczan czeka nowość – możliwość zgłaszania projektów bez wychodzenia z domu.

– To coś zupełnie nowego. Dotychczas, aby zgłosić projekt, konieczna była wizyta w urzędzie czy też na poczcie, a także zbieranie podpisów wśród sąsiadów. Teraz jednak wychodzimy naprzeciw wszystkim i te formalności można załatwić online – tłumaczy Piotr Pluta, kierownik Referatu Promocji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Zgłaszanie projektów

Projekt można złożyć w ciągu kilku minut korzystając z formularza na stronie internetowej. Potrzebny jest jego tytuł, lokalizacja, orientacyjny koszt i opis. Do tego potrzebna jest lista poparcia, która może być zeskanowana lub w formie online. W drugim przypadku wystarczy wysłać link z formularzem do odpowiedniej liczby osób, a podpisy zostaną zsumowane przez pracowników urzędu.

Pomysły nadal można zgłaszać tradycyjnie – w Wydziale Kultury i Promocji Miasta (al. Zwycięstwa 20, IV piętro, pok. 503e) lub wysłać pocztą. Projekty można zgłaszać do 6 czerwca. Po tym dniu rozpocznie się ich weryfikacja formalna, ocena, a jesienią ruszy głosowanie.

W ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 106 projektów. Ostatecznie pod głosowanie poddano 93 z nich, które otrzymały w sumie 31 870 głosów. Dzięki temu zrealizowanych zostanie 26 inwestycji z Rejonów Konsultacyjnych oraz 1 projekt ogólnomiejski.