Ruszył nabór do tegorocznego budżetu obywatelskiego dla miast i powiatów województwa śląskiego.

W tym roku do dyspozycji mieszkańców przekazano pięć milionów złotych, podzielonych na dwie pule – EKO i REGIO. Każda z nich opiewa na 2,5 mln. złotych. Środki podzielono na siedem podregionów.

Powiaty będziński, zawierciański oraz miasta na prawach powiatu: Dąbrowa Górnicza, Jaworzno i Sosnowiec otrzymały 15 proc. kwoty, czyli 375 tysięcy złotych. Szacunkowa wartość zadań nie może być niższa niż 20 tyś. złotych.

W przypadku zadań z puli EKO nie może przekraczać 50 proc. dostępnych w tej konkretnej puli środków. W przypadku puli REGIO kwota nie może być wyższa, niż dostępne środki dla danego podregionu.

Dodatkowo w przypadku zadań nieinwestycyjnych szacunkowa wartość zadania nie może przekraczać 50 tyś. złotych. W kosztorysie powinien pojawić się koszt promocji zadania, który nie przekroczy 10 proc. wartości wnioskowanej kwoty oraz osobowe (nie więcej niż 50 proc. wartości wnioskowanej kwoty).

Projekty można zgłaszać do poniedziałku, 16 maja 2022. Wykaz zgłoszeń spełniających zadania pojawi się do 9 czerwca, a lista dopuszczonych do głosowania 22 lipca. Potrwa ono od 24 sierpnia do 12 września. Ogłoszenie wyników nastąpi 30 września.