W piątek, 5 maja, maturzyści podchodzą do kolejnego egzaminu. Tym razem absolwenci szkół średnich mierzą się z królową nauk – matematyką.
W piątek, 5 maja, drugi dzień zmagań maturzystów. Absolwenci szkół średnich mierzą się z matematyką. My towarzyszyliśmy maturzystom z II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.
O godz. 9.00 w całym kraju rozpoczął się egzamin maturalny z matematyki na poziomie podstawowym. Na jego rozwiązanie abiturienci mają 170 minut. We wtorek na maturzystów czeka matematyka w wersji rozszerzonej.
– Myślę, że jestem dobrze przygotowany do egzaminu. Uczyłem się regularnie przez trzy lata, więc nie powinno być problemów. W końcu matematyka na poziomie podstawowym nie jest taka trudna – przyznaje Michał.
Jak tylko CKE opublikuje arkusze z matury z matematyki po godz. 14.00, zamieścimy je na stronie.
Wczoraj polski
W czwartek (4 maja) zagłębiowscy maturzyści pisali egzamin z języka polskiego.
„Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz do wybranych tekstów kultury”. Tak brzmiała treść jednego z zadań maturalnych. Uczniowie mierzyli się także z wierszem „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego i tekstem „Milczenie” o wymieraniu języków. Trzeba było odpowiedzieć na pytania z nim związane.
Na tegorocznych egzaminach znalazł się także fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu dzieło „Quo Vadis”.
MATURA 2017: ARKUSZ Z JĘZYKA POLSKIEGO (poziom podstawowy)
– Tematy na poziomie podstawowym były bardzo łatwe. Nieco trudniej było na rozszerzeniu, ale myślę, że poradziłam sobie i jestem dobrej myśli – oceniła Monika, maturzystka z II LO im. E. Plater w Sosnowcu.
Jak radzić sobie ze stresem?
Matura to pierwszy tak poważny egzamin w życiu młodych mieszkańców Zagłębia. To od jego wyników zależy, czy dostaną się na wymarzoną uczelnię. Jak radzić sobie ze stresem? Zapytaliśmy o to Dorotę Leszczyńską, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Emilii Plater w Sosnowcu.
– Po trzech latach nauki uczniowie są przygotowani do egzaminu maturalnego. Najważniejsza rzecz to opanowanie stresu. W pierwszej kolejności trzeba usiąść, przeczytać wszystkie pytania, zastanowić się spokojnie i rozpocząć rozwiązywanie. Nie blokujmy umysły i nie myślmy o tym, czy zdążymy na czas. Konsekwentnie rozwiązujmy zadania, a jeżeli natrafi się na pytanie, które sprawia trudność, przejdźmy do kolejnego i później do niego wróćmy – podpowiada Dorota Leszczyńska.