W szkołach, w całej Polsce zainaugurowano rok szkolny 2021/2022. Na uczniów czekają kolejne zmiany. Kiedy nadejdą dłuższe przerwy, a kiedy egzaminy?

Wyczekiwany przez wszystkich rok szkolny właśnie się rozpoczął. Uczniowie szkół podstawowych i szkół średnich, w końcu mogą powrócić do swoich ławek. Wkrótce rozpoczną się pierwsze lekcje. Co czeka uczniów w nadchodzącym roku szkolnym?

W tym roku, uczniowie poszli do szkoły w środę, 1 września, a pierwsze lekcje odbędą się już w czwartek, 2 września.  W tym roku pierwszy dzień wolny wypada już 14 października, w Święto Edukacji Narodowej. W następnym miesiącu będą to dwa dni powszednie, czyli 1 i 11 listopada (poniedziałek i czwartek).

Na pierwszą dłuższą przerwę w nauce uczniowie będą musieli zaczekać do grudnia – tradycyjnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Potrwa ona od 23 grudnia do 31 grudnia. Uczniowie nie pójdą do szkoły także 6 stycznia w związku ze świętem Trzech Króli.

Ferie zimowe dla uczniów z województwa śląskiego będą trwały od 14 do 27 lutego. Słodkie lenistwo czeka na uczniów także w kwietniu, kiedy to przypadają Święta Wielkanocne, uczniowie wolne będą mieć od czwartku 14 kwietnia do wtorku 19 kwietnia.

Wolne czeka na uczniów także podczas długiego weekendu majowego. Zakończenie roku szkolnego maturzystów odbędzie się w piątek, 29 kwietnia. Natomiast wakacje, czyli letni wypoczynek dla uczniów rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.

Wcześniej jednak uczniów czekają jeszcze egzaminy. Egzamin ósmoklasisty będzie przeprowadzony w dniach 24-26 maja, a egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja.

Co nowego w polskich szkołach?

Największą zmianą dla uczniów będzie sam powrót do szkoły, przestawienie się z trybu zdalnego, łóżko – komputer i wakacyjnej przerwy. Swoisty powrót do życia, nauki kontaktowej, rozmowy z nauczycielami oraz rówieśnikami. Nowa wiedza, nowe lektury, nowe doświadczenia i bodźce.

Każdy z nas to przeżył, ale ten rok szkolny, biorąc pod uwagę sytuację epidemiologiczną, będzie wyjątkowo trudny dla uczniów. Bezpieczeństwo, dezynfekcja i niewykluczony powrót do domu, w wyniku zamknięcia szkół. Dlatego powinniśmy wspierać nasze pociechy i być bardzo wyrozumiali, by dzieci mogły być, w tych trudnych czasach, po prostu dziećmi.

Przeczytaj także:

Powrót do szkół. Jaki będzie nowy rok szkolny?