Po długim weekendzie majowym do sal egzaminacyjnych wkroczyli maturzyści. Tylko w Dąbrowie Górniczej do egzaminu dojrzałości przystąpiło ponad 900 absolwentów szkół średnich.

Tegoroczna matura wystartowała 4 maja, tradycyjnie egzaminem z języka polskiego, który rozpoczął się o godz. 9:00. Egzamin na poziomie podstawowym, trwał 170 minut. O godzinie 14:00 rozpoczęły się z kolei egzaminy na poziomie rozszerzonym.

„Praca – pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu „Ziemi, planety ludzi” Antoine’a de Saint-Exupery’ego oraz do wybranych tekstów kultury”. Tak brzmiała treść jednego z zadań maturalnych. Uczniowie mierzyli się także z wierszem „Słyszę czas” Kazimierza Wierzyńskiego i tekstem „Milczenie” o wymieraniu języków. Trzeba było odpowiedzieć na pytania z nim związane.

Na tegorocznych egzaminach znalazł się także fragment „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego i tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu dzieło „Quo Vadis”.

Już jutro, 5 maja, czas na matematykę. Natomiast egzamin rozszerzony z tego przedmiotu odbędzie się 9 maja (harmonogram egzaminów matury 2017).

ARKUSZE CKE

Zadanie 1.
3 – b

4 – e

7 – d

Zadanie 2.

Był twórcą z jednej strony w pełni świadomym swojej wartości (nagrody, sława, pieniądze) – ale wciąż wątpiącym w siebie i wartość swoich dzieł.

Zadanie 3.

Tak

Tak

Nie

Tak

Zadanie 4.

A 2

Zadanie 5.

fenomen – osoba niezwykła, wyjątkowa, utalentowana

celebryta – osoba powszechnie znana, uwielbiana

esteta – osoba kochająca piękno, wrażliwa na sztukę

światowiec – osoba potrafiąca zachować się w różnych sytacjach (w każdej sytuacji), obyta w towarzystwie

Zadanie 6.

Autor opisuje fenomen Sienkiewicza w kulturze polskiej i światowej. Pisze o nim nie tylko jako o twórcy, ale także celebrycie swoich czasów. Podkreśla, że jego powieści stały się klasyką i trafiły do kanonów literatury polskiej i światowej, a sam Sienkiewicz potrafił zachować dystans wobec sławy i przejawów uwielbienia.