Klub z Kresowej, po nie najlepszym początku sezonu czekały zmiany. Po rezygnacji Marcina Jaroszewskiego funkcję prezesa Zagłębia objął Łukasz Girek, którego już na samym początku swojej pracy czekają trudne decyzje.

Zespół z Sosnowca w niedzielę, 29 sierpnia przegrał na swoim obiekcie z GKS-em Tychy. Choć gospodarze wyszli na prowadzenie już w siódmej minucie za sprawą Wojciecha Szumilasa, to równie szybko stracili dwa gole, a wynik nie zmienił się do końca spotkania.

Wyniki dalekie od oczekiwań

Po pierwszych sześciu kolejkach Zagłębie zajmuje 15, ostatnie bezpieczne miejsce w ligowej tabeli. Ma tyle samo punktów co Skra Częstochowa, jednak beniaminek Fortuna 1 Ligi ma do rozegrania zaległe spotkanie z Sandecją Nowy Sącz.

Cztery ligowe porażki, szczególnie ta z GKS-em Katowice, gdy Zagłębie prowadziło do przerwy dwoma trafieniami, są nie do zaakceptowania przez kibiców. Jeżeli w drużynie nie dojdzie do zmian, to można założyć, że drużyna z Sosnowca znów będzie walczyć o ligowy byt.

Moskal zagrożony?

Zmiana na stanowisku prezesa może mieć konsekwencje dla pierwszej drużyny. Pod dużym znakiem zapytania stoi przyszłość Kazimierza Moskala. 9 listopada minie rok od momentu, gdy 54-latek objął funkcję trenera Zagłębia.

Za jego kadencji sosnowiczanie rozegrali 30 spotkań. Wygrali tylko siedem z nich. Zespół ma dodatkowo spore problemy w defensywie – stracił łącznie 42 bramki. Były trener ŁKS-u Łódź czy Wisły Kraków po takim początku sezonu może obawiać się o swoją przyszłość.

Profesjonalizm, determinacja i zaangażowanie

Poprawa wyników zespołu będzie jednym z podstawowych celów nowego prezesa. Girek jest doświadczonym działaczem. Jako zawodnik występował w klubach z Będzina – Sarmacji i RKS-ie Grodziec. Był wiceprezesem Fundacji Akademii Piłki Nożnej Zagłębia Sosnowiec.

Był w niej odpowiedzialny między innymi za współpracę międzynarodową. Doświadczenie zbierał wizytując akademie między innymi Bayernu Monachium, PSV Eindhoven czy Red Bulla Salzburg. Możliwe, że to miało między innymi wpływ na wyniki akademii Zagłębia.

Na zapleczu ekstraklasy zadebiutowało pięciu wychowanków ekipy z Sosnowca. Ponadto Zagłębie zdobyło mistrzostwo województwa śląskiego w dwóch kategoriach wiekowych, a jako jedyny klub z województwa posiada swój zespół w każdej z pierwszych lig młodzieżowych.

– Ze swojej strony mogę obiecać pełen profesjonalizm, determinację i zaangażowanie, żeby Zagłębie wróciło na należne mu miejsce. Pod każdym względem, sportowym i organizacyjnym – powiedział Łukasz Girek na konferencji prasowej.

CZYTAJ KONIECZNIE:

Zagłębie Sosnowiec bez sternika. Marcin Jaroszewski ustąpił z funkcji prezesa