Nie trzeba wyjeżdżać z miasta, aby dobrze się bawić – przekonują włodarze zagłębiowskich miast. Sprawdzamy, co dzieje się w naszych miastach w trakcie akcji Lato 2017. Atrakcji jest naprawdę dużo.

BĘDZIN

W Będzinie przygotowanych zostało wiele ciekawych propozycji, zarówno dla tych, którzy cenią sobie aktywność ruchową, jak i tych, którzy chętnie wezmą udział we wszelkich zajęciach artystycznych. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie spośród wielu proponowanych na wakacje atrakcji.

Przez całe wakacje w poszczególnych filiach Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na najmłodszych czekać będzie kącik młodego czytelnika, a w nim, poza ciekawymi bajkami, warsztaty edukacyjne i literackie oraz gry i zabawy.

Pałac Mieroszewskich – fot. AR

Wiele zabaw czeka także w Muzeum Zagłębia, gdzie odbędą się wakacyjne zajęcia dla dzieci „Budujemy Mirmiłowo”. Ponadto, w pierwszym tygodniu lipca odbędą się wakacyjne warsztaty muzealne, podczas których ich uczestnicy będą odkrywać ślady przeszłości.

Bogatą ofertę letnich zajęć mają także basen i obiekty Ośrodka Sportu i Rekreacji. Na dzieciaki czekać będą m.in. spacery nordic walking, beach tennis, zajęcia karate czy siatkówka oraz wiele innych atrakcyjnych gier i zabaw. Propozycję spędzenia wolnego czasu ma również Ośrodek Kultury, który najmłodszym mieszkańcom miasta proponuje ciekawe zajęcia artystyczne.

CZELADŹ

O tym, że wakacje spędzone w mieście nie muszą być nudne, przekonują także władze Czeladzi, przygotowując bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży. Dla osób, które spędzają wakacje w mieście, wszystkie miejskie ośrodki kultury i sportu przygotowały wiele atrakcji.

Obecnie, aż 150 dzieci uczestniczy w trwającym do 7 lipca turnusie „Nieobozowej Akcji Letniej 2017”, której obozowisko znajduje się na terenach zielonych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Czeladzi. Uczestnicy mają zapewnionych wiele atrakcji m.in.spotkanie z Garnizonem Policji Konnej w Chorzowie, wycieczki: do Inwałdu, Skansenu w Chorzowie, na konie do Sławkowa, Nowego Miasteczka czy Osikowej Doliny w Koziegłowach. Ponadto, organizowane będą zajęcia harcerskie, sportowe oraz plastyczne.

Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano m.in. zajęcia z ulicznej koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, tenisa ziemnego, jazdę na rolkach czy wycieczkę do Zatorlandu. Ucieszą ich też z pewnością dmuchańce, animacje, konkursy i zabawy, które pojawią się na Rynku.

DĄBROWA GÓRNICZA

Szeroką gamę propozycji spędzenia czasu wolnego przygotowały miejskie instytucje – Pałac Kultury Zagłębia, Centrum Sportu i Rekreacji, Miejska Biblioteka Publiczna, Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej, Muzeum Miejskie „Sztygarka” oraz Aquapark Nemo Świat Rozrywki i stowarzyszenie Civitas. Nie zabraknie ciekawych atrakcji dla dzieci, ale także całych rodzin i dąbrowskich seniorów.

Pogoria III - fot. Dariusz Nowak (nddg)

Podczas Akcji Lato w dąbrowskiej bibliotece odbędą się warsztaty dla małych konstruktorów. W Bibliotece Głównej pojawią się różne rodzaje zabawek edukacyjno-konstrukcyjnych i klocków konstrukcyjnych m.in. LEGO, Georello Tech, klocki magnetyczne, Incastro, EITECH. Podczas zajęć, zarówno starsze, jak i młodsze dzieci będą miały okazję rozwinąć pomysłowość, myślenie twórcze, wyobraźnię przestrzenną.

Natomiast w Pałacu Kultury Zagłębia na najmłodszych czekać będą zajęcia sportowe, zajęcia integracyjne, warsztaty plastyczne oraz muzyczne, a także seanse filmowe i wycieczki.

Letnią ofertę ma także Muzeum Miejskie „Sztygarka”, które przygotowało zwiedzanie obiektu czy gry historyczne. Atrakcji nie zabraknie także w aquaparku Nemo i Centrum Sportu i Rekreacji, które zaplanowało m.in. mini survival, maraton zumby, zajęcia tenisowe, zajęcia wspinaczkowe czy windsurfing.

W Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej dla dzieci i młodzieży przygotowano wiele zajęć rozwijających ich pasję i kreatywność. Nie zabraknie warsztatów plastycznych czy teatralnych, ale także graficznych, muzycznych oraz językowych.

Dla seniorów przygotowano Letnią Akademię Aktywności 50+. W Parku Hallera, specjalnie dla nich odbędą się zajęcia z języka angielskiego pod chmurką, warsztaty twórcze, taneczne i ruchowe. Ponadto, w każdy trzeci czwartek miesiąca przewidziano całodniowe pikniki rowerowe.

JAWORZNO

Z myślą o najmłodszych mieszkańcach Jaworzna, którzy tegoroczne wakacje spędzą w mieście, opracowany został program letnich spotkań w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Hasło przewodnie „Z książką przez świat”, odzwierciedla ogólne starania biblioteki, mające na celu promocję czytelnictwa i literatury, której dobór, w okresie lipca i sierpnia, w sposób szczególny podporządkowany został poznaniu różnych zakątków świata – ich kultury i sztuki.

Oprócz szerokiego wyboru literackich propozycji, organizowane będą zajęcia sprzyjające wszechstronnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Dla zwolenników aktywnego spędzania czasu, przygotowano ciekawe gry terenowe i zabawy na wolnym powietrzu. Podczas wakacji dzieci będą mogły wziąć udziału w zajęciach z wykorzystaniem konsoli Xbox, a młodzi konstruktorzy w warsztatach pod nazwą „Kraina twórczości z klockami Lego”.

Ponadto dzieci i młodzież będą mogły spędzić czas wolny w muzeum, uczestnicząc w specjalnie przygotowanych warsztatach i wycieczkach. Bogatą ofertę przygotował także Miejski Dom Kultury, który oprócz zajęć kulturalnych przygotował zajęcia ruchowe.

SOSNOWIEC

Dla wszystkich, którzy chcą aktywnie spędzić wakacyjne dni, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sosnowcu przygotował szereg atrakcji w ramach akcji Lato w Mieście 2017. Dzieci i młodzież mogą skorzystać z miejskich basenów i kąpielisk, ale także pozostałych obiektów sportowych, które w większości są ogólnodostępne, a korzystanie z nich jest bezpłatne. Miłośnicy sportu mogą także wziąć udział w jodze w parku im. Jacka Kuronia.

Basen Sielecki - fot. MOSiR
Basen Sielecki – fot. MOSiR

Wiele ciekawych propozycji przygotował także Miejski Dom Kultury Kazimierz, gdzie odbędą się zajęcia plastyczne, rozgrywki gier planszowych, warsztaty muzyczne, projekcje bajek, czytanie na trawie oraz wiele innych.

Atrakcji nie zabraknie również w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury. Tu na najmłodszych czekają zajęcia Młodzieżowej Akademii Teatralnej, warsztaty wokalne oraz zajęcia taneczne.

Jednak wakacje to też czas miejskich imprez, więc w Sosnowcu rozpoczęto je od Eksplozji Kolorów. Ponadto, odbędzie się koncert w wykonaniu włoskiego piosenkarza Andrea Lattari z zespołem Ciao Amore czy XI Festiwal Reggae. Nie zabraknie także doskonale znanego wszystkim fanom muzyki Eskalatora.

To wszystko sprawia, że letnią porą młodsi i starsi mają w czym wybierać.