W tym roku każde miasto przedstawiło swoją ofertę wakacyjną w postaci akcji lato, czyli harmonogram wydarzeń, propozycje aktywności oraz możliwość nauki za pośrednictwem warsztatów tematycznych, bądź specjalistycznych.

Sosnowiec

Sosnowiec skupia swoją uwagę na najmłodszych, dlatego od 16 lipca w Klubie im. Jana Kiepury trwają warsztaty teatralne dla starszych dzieci oraz taneczne, gdzie każda pociecha będzie mogła spróbować jazzu, tańca towarzyskiego, baletu, modern dance czy cheerleaders.

Ciało to jednak nie wszystko, więc pod sztandarem hasła „Myślę, działam, kreuję!” w Zamku Sieleckim trwają warsztaty artystyczno-edukacyje, na których uczestnicy wezmą na celownik ludzki umysł i postarają się zbadać źródło myślenia.

Kolejnym przystankiem jest Pałac Schoena i plan „ZróbMY laTO razem”, według którego można doświadczyć rywalizacji w grach terenowych, poznać życie pszczół, rozwiązać wyjątkowe quizy i zagadki lub dać się ponieść na warsztatach plastycznych.

Miejska biblioteka przygotowała swoje własny kalendarium imprez, które można znaleźć na oficjalnej stronie, natomiast dla tych, którzy szukają adrenaliny jest aquator, czyli wodny tor przeszkód na Stawikach. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji organizuje również półkolonie. Zapisy na warsztaty czy kolonie można zrealizować on-line lub telefonicznie.

Będzin

Festyny, warsztaty, festiwale czy dyskoteka, to tylko niektóre atrakcje z szerokiej wakacyjnej oferty Będzina. Przez cały okres wakacji Plaża Miejska będzie stała otworem, a uczestnicy mogą się spodziewać dobrej muzyki i zabawy tanecznej.

Od pierwszego lipca do ostatniego dnia wakacji można uczestniczyć w najrozmaitszych wydarzeniach kulturalnych: warsztatach plastycznych, wystawach, zajęciach sportowych, turniejach, festynach, grach terenowych, zajęciach edukacyjnych i literackich, grach, zabawach detektywistycznych i animacjach.

Festiwal kolorów spotyka się z dużym zainteresowaniem, dlatego dobrą wiadomością jest fakt, że odbędzie się on już 28 sierpnia w Parku Syberka.

Dąbrowa Górnicza

Propozycje w ramach dąbrowskiej akcji lato podzielone są na trzy części: strefę wydarzeń, strefę aktywności oraz obozy i półkolonie. W strefie wydarzeń można znaleźć kulturalne i muzyczne atrakcje, w strefie aktywności warsztaty, spacery terenowe i sportową zabawę, a z sekcji obozy i półkolonie dowiedzieć się, jak dobrze zagospodarować czas wolny swojemu dziecku.

Pierwsza strefa obejmuje letnie kino plenerowe, koncerty i festiwale literackie. W strefie aktywności każdy może spróbować swoich sił w warsztatach tenisa plażowego, zajęciach zumby, pływackich, wspinaczce, szkoleniach na skateparku czy grach terenowych. Jeśli chodzi o spokojne aktywności, można wyróżnić: spacery tematyczne, gry historyczne, karaoke, ogniska czwartkowe, warsztaty Ebru (malowanie na wodzie) czy też spotkanie z japońską kulturą Kamishibai w ramach warsztatów literacko-plastycznych.

Jeśli chodzi o obozy i półkolonie, to można wybrać się na minisurvival, bądź spędzić ponad tydzień w Nemo ucząc się pływać i korzystając z rozmaitych gier. W ofercie są również półkolonie w przedszkolu i żłobku oraz wakacyjne soboty.

Czeladź

Lato w mieście, czyli codzienna propozycja spędzenia czasu wolnego w okresie wakacji zapewni atrakcje na każdy dzień tygodnia. Jeśli lubisz sport to piłkarskie poniedziałki są dla ciebie, następnie skok adrenaliny zapewni skate wtorek, a środy z tenisem będą idealne by trochę porywalizować.

Emocji nie zabraknie również na czwartkowych spotkaniach z siatkówką plażową i koszykówką, a na początku weekendu można się wybrać oraz spróbować różnych gier i zabaw. Oprócz tych zajęć w ofercie dostępne są również teatrzyki edukacyjne, wakacyjne wycieczki, edukacyjny namiot profilaktyczny i rozmaite warsztaty.