„Korzeniec” wraca na deski Teatru Zagłębia. Sprawa zabójstwa glazurnika Alojzego Korzeńca wraca na deski Teatru Zagłębia. Specjalnie dla naszych czytelników mamy podwójne zaproszenia na najbliższe spektakle.

Na scenę sosnowieckiego Teatru Zagłębia powraca wielokrotnie nagradzany „Korzeniec” w reż. Remigiusza Brzyka.

Przedstawienie jest teatralną adaptacją powieści prof. Zbigniewa Białasa, która stała się literackim wydarzeniem 2011 roku. Inspiracją do napisania powieści stał się dla autora kafelek umieszczony w posadzce sosnowieckiego domu przy ulicy Żytniej 16 – „A. Korzeniec-Sosnowice”.

„Korzeniec” to ekscytująca czarna komedia kryminalna. Akcja rozgrywa się w Sosnowcu przed I wojną światową. Spektakl przedstawia w sposób umowny sensacyjną intrygę w realiach wielokulturowego, carskiego miasta – mieszczącego się w tzw. Trójkącie Trzech Cesarzy. W opowieści pojawiają się barwne postaci, zarówno prawdziwe, jak i fikcyjne, ale głównym bohaterem jest miasto Sosnowiec i jego ówcześni mieszkańcy.

W przedstawieniu wyreżyserowanym przez Remigiusza Brzyka nie brak jednak odniesień do dzisiejszej rzeczywistości, problemów społecznych i politycznych. Warto dodać, że sztuka ta spodobała się widowni i krytykom, za co otrzymała wiele prestiżowych nagród.

„Korzeniec” w Teatrze Zagłębia – fot. Maciej Stobierski

– Długo szukaliśmy tekstu dla Teatru Zagłębia, ale wszystko wydawało się abstrakcyjne, oderwane od kontekstu miasta. Dzięki Dorocie Ignatjew trafiłem na Korzeńca. Wtedy dostrzegłem możliwość, aby przez ten kryminał, ale i nie kryminał, powieść historyczną, ale i nie historyczną opowiedzieć świecie, który już nie istnieje, o potworach otaczającej nas rzeczywistości, które już wtedy wychodzą ze swojej nory – mówi reżyser Remigiusz Brzyk w rozmowie ze Zbigniewem Białasem i Tomaszem Śpiewakiem w programie teatralnym przedstawienia.

Sztuka Remigiusza Brzyka była wielokrotnie nagradzana – m.in. za najlepsze przedstawienie 2012 roku w województwie śląskim. Docenieni zostali także aktorzy – Edyta Ostojak otrzymała Złotą Maskę i nagrodę za drugoplanową rolę żeńską na Festiwalu Boska Komedia.

Spektakl można zobaczyć 9 i 10 marca.

Dla naszych czytelników przygotowaliśmy po jednym podwójnym zaproszeniu na czwartkowy i piątkowy (9 i 10 marca) spektakl na godz. 19.00 (za symboliczną opłatę2 zł, do odbioru w kasie Teatru Zagłębia przy ul. Teatralnej 4 w Sosnowcu). Aby je zdobyć wystarczy odpowiedzieć na pytanie.

Co najbardziej lubicie w książkach prof. Zbigniewa Białasa?

Odpowiedzi na pytanie wyślijcie do środy 8 marca, do godziny 23:59 na adres mailowy: konkurs@twojezaglebie.pl, w tytule wpisując „Korzeniec”. Zwycięzcę poinformujemy o wygranej telefonicznie.

Pamiętajcie, aby w treści wiadomości umieścić swoje dane: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz telefon kontaktowy.

Przesłane odpowiedzi bez tych informacji NIE WEZMĄ udziału w konkursie. Prosimy również o dołączenie klauzuli o ochronie danych osobowych:

„Przystępując do konkursu Uczestnik akceptuje postanowienia niniejszego konkursu oraz wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r., o ochronie danych osobowych.”