Mamy bardzo przykrą informację dla wszystkich sympatyków Teatru Zagłębia. 18 maja zmarł niezwykle zasłużony aktor, reżyser i wieloletni dyrektor Teatru Zagłębia – Jan Klemens. Miał 89 lat.

Jan Klemens objął stanowisko dyrektora i kierownika artystycznego Teatru Zagłębia w Sosnowcu 1 września 1976 roku. Występował tu jako aktor, ale także dał się poznać jako wrażliwy, oryginalny reżyser. Zasłużył się jako wybitny artysta sceny znany z oddania sztuce teatru i nieprzeciętnych zdolności organizatorskich.

Jan Klemens był dyrektorem i kierownikiem artystycznym o najdłuższym stażu w historii Teatru Zagłębia. Funkcję tę pełnił 22 lata, co jest absolutnym rekordem w historii sosnowieckiej sceny.

Zmarł Jan Klemens

Artysta ma na koncie także role filmowe w takich dziełach jak „Dezerter”, „Grzeszny Żywot Franciszka Buły” oraz „Blisko coraz bliżej”.

Jubileusz 40-lecia pracy aktorskiej Jan Klemens obchodził na scenie Teatru Zagłębia w Sosnowcu w październiku 1993 roku. Z tej okazji wykreował rolę Astona w sztuce Harolda Pintera „Dozorca”, w reżyserii Gustawa Holoubka.

Dyrektor Jan Klemens został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po uroczystościach jubileuszowych 100-lecia Teatru Zagłębia przeszedł na emeryturę.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Zmarł Zbigniew Leraczyk. Wieloletni aktor i były dyrektor Teatru Zagłębia