Teatr Zagłębia w Sosnowcu wychodzi z nową inicjatywą. To cykl spotkań online – Wymiana idei, w którym zaproszeni goście przyglądać się będą ważnym problemom otaczającego nas świata. Tematem pierwszej rozmowy będą role społeczne.

Mimo pandemii koronawirusa i lockdownu sosnowiecki teatr nie próżnuje i przygotowuje różne przedsięwzięcia. Cały czas działa platforma VOD, na której można oglądać spektakle. Organizowane są też różne warsztaty – m.in. dla uczniów i maturzystów. Teatr Teatr Zagłębia zaprasza na nowy cykl spotkań online.

Wymiana idei w Teatrze Zagłębia

Wymiana idei to spotkania, na których zaproszeni goście przyglądać się będą ważnym problemom otaczającego nas świata. Tematem pierwszej rozmowy będą role społeczne.

– Zapraszamy na rozmowę o rolach. Tych społecznych i tych w teatrze. Za punkt wyjścia obierzemy zrealizowany w Teatrze Zagłębia „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radka Rychcika. Reżyser o spektaklu mówił tak: „to opowieść o synu marnotrawnym, opowieść inicjacyjna, w której syn detronizuje ojca, by sam udzielić sobie ślubu. To opowieść o zmianie porządku, o zmianie naszych przyzwyczajeń. Ta opowieść to dyskusja o współczesnym modelu rodziny”. To bardzo gombrowiczowskie – bo temat mierzenia się z narzucanymi przez społeczeństwo rolami zawsze był dla Gombrowicza szczególnie ważny – mówi Wojtek Zrałek-Kossakowski, prowadzący rozmowę.

Scena, Suknia ślubna, Małżeństwo, Aktorzy, Scena, Teatr Zagłębia, Teatr
Próba generalna przed premierą „Ślubu” w Teatrze Zagłębia – fot. Piotr Lis

„Ślub” w Teatrze Zagłębia

Gośćmi pierwszego spotkania będą filozofka prof. Magdalena Środa oraz semiotyk kultury dr hab. Marcin Napiórkowski. Rozmowę poprowadzi artysta pogranicza teatru i muzyki Wojtek Zrałek-Kossakowski.

Pierwsza rozmowa Wymiany idei odbędzie się w sobotę, 24 kwietnia, o godz. 19.00 na profilu Teatru Zagłębia na Facebooku. Spektakl „Ślub” w reż. Radosława Rychcika można obejrzeć 23 i 24 kwietnia na platformie VOD. Warto wspomnieć, że spektakl ten otrzymał kilka nominacji do Złotych Masek województwa śląskiego – za reżyserię, muzykę, aktorstwo (dwie role męskie) i jako spektakl roku.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Kwiecień w Teatrze Zagłębia. Jakie propozycje przygotowano dla widzów?