Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie rozbudowany. W 2027 roku ma być gotowa nowa scena. Spektakle będzie mogło oglądać nawet 700 widzów.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie rozbudowany. Przedstawiciele teatru, miasta oraz Stowarzyszenia Architektów Polskich w Katowicach ogłosili konkurs na projekt nowego obiektu oraz modernizacje starego budynku.

Nowy budynek będzie nowoczesną i otwartą przestrzenią. Obiekt zostanie dostosowany do realizacji różnorodnych działań: artystycznych, edukacyjnych, społecznych i komercyjnych – wydarzenia, które mogą współistnieć zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku – mówi Jacek Jabrzyk, zastępca dyrektora ds. artystycznych.

Plany rozbudowy teatru były od lat. – Teatr czekał od wielu lat na rozbudowę. Te koncepcje się pojawiały i rozpływały. Dzięki konsekwencji pracowników oraz dyrekcji i dzięki przychylności miasta, w końcu się udało – cieszy się Iwona Woźniak, dyrektor Teatru Zagłębia.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie rozbudowany – fot. Paweł Wojciechowski

Teatr Zagłębia będzie miał nową scenę

Nowa scena ma być nowoczesna i ma posiadać rozsuwane ściany, by można było odpowiednio ją modelować. Dzięki temu będzie można tworzyć dwie niezależne przestrzenie, by grać dwa spektakle równocześnie. Obejrzeć je będzie mogło nawet 700 widzów.

Zmieni się samo wejście do teatru. Poprowadzi do niego przeszklony ogród zimowy. Wewnątrz budynku znajdzie się również miejsce dla restauracji i księgarni. Powstaną też sale edukacyjne i konferencyjne.

W nowym budynku znajdą się również pomieszczenia i pracownie techniczne, które dziś mieszczą się w innym budynku. Umieszczone zostaną tu m.in. stolarnie, malarnie, modelatornie, magazyny, pracownie krawieckie, pralnie i garaże. Pojawi się też strefa administracji, która teraz też znajduje się w innym budynku.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie rozbudowany – fot. Paweł Wojciechowski

Teatr Zagłębia stawia na ekologię

Budynek Teatru Zagłębia ma być ekologiczny. – Projektując i realizując inwestycję wykorzystamy zasady zielonego budownictwa. Planujemy zastosowanie 20 proc. materiałów recyklingowanych w inwestycji, wykorzystanie nowoczesnych technologii w oczyszczaniu powietrza oraz korzystanie z wyrobów budowlanych posiadających deklaracje środowiskowe – opowiada Iwona Woźniak.

Częścią inwestycji ma być też ogród letnio-zimowy, do nawadniania którego będzie wykorzystana woda z instalacji zbierającej deszczówkę, a istniejąca obecnie wokół teatru zieleń i drzewa mają być zachowane.

Teatr Zagłębia w Sosnowcu zostanie rozbudowany – fot. Paweł Wojciechowski

Ważna inwestycja dla miasta

Rozbudowa Teatru Zagłębia jest ważną dla miasta inwestycją. Urzędnicy szacują, że przebudowa będzie kosztować ok. 50-60 mln złotych. Wszystko zależy od projektu.

Miasto musi inwestować w kulturę, żeby się rozwijać. Mam nadzieję, że w okolicach sylwestra będziemy mogli się spotkać i wybrać najlepszą koncepcję, według której jak najszybciej rozpoczną się prace związane z budową nowej sceny dla Teatru Zagłębia. Gratuluję momentu, w którym się wszyscy znaleźliśmy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec tego roku, a koniec inwestycji przewidziany jest na rok 2027.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wymiana idei. Startuje nowy cykl spotkań online Teatru Zagłębia