Zagłębie pamięta o Edwardzie Gierku. 8 marca w sosnowieckim muzeum zostanie otwarta wystawa poświęcona Edwardowi Gierkowi.

Sosnowieckie muzeum przygotowuje wystawę poświęconą Edwardowi Gierkowi, której wernisaż planowany jest na 8 marca.

– Pokażemy Edwarda Gierka jako postać pełną paradoksów. Przedstawimy jego dobre i złe strony. Gierek to człowiek, który wierzył w komunizm w Polsce, a którego na koniec ten komunizm źle potraktował – zapowiada Paweł Dusza, dyrektor Muzeum w Sosnowcu.

CZYTAJ: Gierek zdekomunizowany. Będzie rondo Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa powstanie z materiałów pochodzących z różnych źródeł, w tym m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej. Ma pokazać działalność Edwarda Gierka zarówno w Zagłębiu, jak i w w czasach, kiedy był I sekretarzem PZPR.

– Nie chcemy zakłamywać historii, chcemy pokazać Edwarda Gierka takim, jakim był – podkreśla prezydent Arkadiusz Chęciński.

CZYTAJ: Gierek zdekomunizowany! Radni zaskarżą decyzję wojewody

Wystawa pod roboczym tytułem „Edward Gierek – miedzy Wschodem a Zachodem” ma nawiązywać do prowadzonej przez byłego I sekretarza polityki zagranicznej otwartej na kraje zachodnie.

– Wystawa pokaże Edwarda Gierka jako tego, który jednak wiele dla naszego kraju zrobił. Otworzył nasz kraj na zachód. Wybudował wiele zakładów, fabryk, dróg. Chcemy też pokazać drugą stronę. Czasy PRL, kiedy wielu ludziom żyło się ciężko. Chcemy pokazać prawdziwą historię człowieka, mieszkańca naszego miasta – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński.

CZYTAJ TAKŻE: W Sosnowcu powstaje Instytut Zagłębia Dąbrowskiego

Na ekspozycji znajdą się materiały ikonograficzne, a więc dokumenty, fotografie związane z jego życiem prywatnym, ale przede wszystkim z działalnością na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Sosnowca.

– Narrację ekspozycji wzbogacą pamiątki oddające klimat epoki oraz nagrania dźwiękowe i audiowizualne – dodaje Paweł Dusza dyrektor Muzeum w Sosnowcu.

PRZECZYTAJ TAKŻE: „Pomożecie? Pomożemy!” Kim był Edward Gierek