W piątek, 15 września, w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się debata „Edward Gierek – dokonania i rola w rozwoju Sosnowca”. Gościem specjalnym był prof. Adam Gierek, eurodeputowany i syn Edwarda Gierka.

2 września minął ustawowy termin zmian nazw ulic, placów i szkół, których patroni związani są z komunizmem. W Sosnowcu nadal walczą jednak o upamiętnienie Edwarda Gierka. Lewica zorganizowała w tej sprawie debatę.

Gościem specjalnym był prof. Adam Gierek, eurodeputowany i syn urodzonego w Porąbce byłego I sekretarza KC PZPR. Oprócz niego przemawiali także Arkadiusz Rybak, dyrektor Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, a także sosnowieccy radni – Tomasz Niedziela i Karol Winiarski.

Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Wśród publiczności można było wypatrzeć m.in. byłego prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego i wiceprezydentów Ryszarda Łukawskiego i Zbigniewa Jaskiernię. Byli także radni Zygmunt Witkowski i Janusz Kubicki.

Prof. Adam Gierek zaskoczył i stwierdził, że nie warto za wszelką ceną walczyć o rondo im. Edwarda Gierka.

– Jeżeli wojewoda chce zmienić nazwę ronda, to niech to zrobi. Nie jestem za tym, żeby do końca bronić tej nazwy. Znając mojego ojca wiem, że byłby pierwszym, który tak samo by powiedział. Jemu nie zależałoby na takiego typu upamiętnianiu. Edward Gierek będzie w historii i przez nią będzie oceniany. Niestety obecni decydenci bawią się w tzw. politykę historyczną. Ludzie jednak pamiętają dorobek Edwarda Gierka i żadna zmiana tego nie zmieni – powiedział.

Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Z prof. Adamem Gierkiem nie zgodził się Tomasz Niedziela. Zdaniem radnego cały czas należy walczyć o upamiętnienie takich polityków, jak Edward Gierek czy Jerzy Ziętek.

– Historią powinni zając się historycy, a nie politycy. My jako sosnowiczanie, jako radni powinniśmy zając się edukacją. Powinniśmy młodemu pokoleniowi tłumaczyć, że były rożne czasy. Nie wszystko było białe albo czarne – mówił radny Niedziela.

Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Radny Karol Winiarski przyznał z kolei, że nie podoba mu się ustawa dekomunizacyjna, a postać Edwarda Gierka stała się przedmiotem gry politycznej.

– Pamiętamy polityka, który przyjechał do Sosnowca i starając się zwiększyć swoje szanse wyborcze, nagle ciepło zaczął wypowiadać się o tej postaci – przypomniał.

Na debacie pojawił się również jeden z przedstawicieli Klubu Gazety Polskiej, który przez kilka minut trzymał w rękach kartki z napisami „Nie chcemy Gierka” i „Precz z komuną”.

Sprawdź, co o Edwardzie Gierku powiedzieli jego syn, a także radni Karol Winiarski i Tomasz Niedziela.

CZYTAJ DALEJ: