Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Tomasz Niedziela (radny, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Sosnowcu):

Ustawa dekomunizacyjna wiąże ręce samorządowcom. Jest bublem prawnym i nie powinna być w ogóle uchwalona.

Nie zgodzę się z prof. Adamem Gierkiem. Musimy walczyć o dobre imię jego ojca. Z PiS-em nie da się rozmawiać o symbolach i nazwiskach w inny sposób, niż patrząc na to przez pryzmat deptania, niszczenia i wymazywania z historii. W obecnej sytuacji politycznej IPN jest elementem walki politycznej. Udało im się przekonać młodych ludzi biegających po ulicach w koszulkach Żołnierzy Wyklętych, którzy nie wiedzą nawet, kim byli ci ludzie. To dlaczego nie ma miejsca w przestrzeni publicznej dla Edwarda Gierka czy Jerzego Ziętka?

Historią powinni zając się historycy, a nie politycy. My jako sosnowiczanie, jako radni powinniśmy zając się edukacją. Powinniśmy młodemu pokoleniowi tłumaczyć, że były rożne czasy. Nie wszystko było białe albo czarne.

Edward Gierek zrobił wiele nie tylko dla Sosnowca, ale także dla całego województwa i kraju. Jego polityka nie była tylko biała, miała różne odcienie. Były dobre i złe decyzje. Mam tego pełną świadomość. Okres PRL był jednak okresem, w którym Polakom żyło się lepiej.

Czy Edward Gierek jest ważny dla Polaków? W 2013 roku przeprowadzono ankietę, w której proszono o wskazanie najwybitniejszych postaci w historii Polski. Edward Gierek znalazł się w pierwszej ósemce. To jest odpowiedź na pytanie, czy był wybitnym politykiem.

Ja chcę państwa, w którym możemy o tym rozmawiać. Nie chcę państwa, w którym każe się ludzi tylko dlatego, że pracowali w czasach PRL-u. Oni wtedy poświęcali swój czas i rzetelnie pracowali dla naszego kraju. Teraz odbiera im się emerytury i traktuje, jak margines społeczne. To w przyszłości może doprowadzić do rewanżyzmu. Tego chcemy? Nasz kraj musi być zjednoczony i musimy dążyć do tego, żeby wszyscy politycy to zrozumieli.

W Zagłębiu za czasów rządów Edwarda Gierka żyło się lepiej. Była praca, budowano nowe osiedla, drogi, przychodnie. Była godna płaca. Niech będą Żołnierze Wyklęci i niech będzie Edward Gierek.

Walczmy wspólnie. Warto, aby pamięć o Edwardzie Gierku była wciąż żywa. Musimy uderzyć się w pierś. Lewica przespała. Nie szanowaliśmy symboli, nie mówiliśmy Polakom o tym, co zrobiliśmy dobrego dla naszego państwa. Prawica za to bardzo szybko potrafiła zrobić z Lecha Wałęsy „Bolka”. Nie był on moim idolem, ale był moim prezydentem, do którego mam szacunek. Za chwilę całkowicie wymaże go z historii, tak jak chce to zrobić z Edwardem Gierkiem. Z Żołnierzy Wyklętych za to zrobi symbol walki i męczeństwa, a z Lecha Kaczyńskiego zrobi męża stanu.

Młodzi ludzie mają małą wiedzą historyczną. To jest fakt. Żyjemy w świecie obrazków. Na Facebooku bardzo szybko szybko można wykreować bohatera, można stworzyć wzorce. Wystarczy sprawna maszyna propagandowa.

Lewica w tym mieście zawsze była przy Edwardzie Gierku i zapewniam, że w Sosnowcu lewicowego polityka na święcie Trzech Króli nikt nie zobaczy na koniu.

CZYTAJ DALEJ:

11 KOMENTARZE

 1. Znacie kogoś w Polsce który zrobił więcej od E. Gierka ? Jestem wrogiem PZPR i SLD, ale Gierka Popieram. Należy mu się Pamięć WSZYSTKICH ZAGŁĘBIAKÓW i uhonorowanie nazwą RONDA im. Edwarda Gierka. Krytykanci dokonajcie 1/10 tego co Gierek a będziecie również uhonorowani.

  • Dokładnie. Ci co zrobili więcej od Gierka dla tego regionu niech wystąpią. Cały czas tylko wypominają, że Gierek zadłużył kraj, ale nie przejedliśmy tych pieniędzy. Za nie powstały drogi, linie kolejowe, zakłady produkcyjne, elektrownie.
   Dziś nic nowego nie powstaje, a dług państwa rośnie jeszcze szybciej niż za Gierka.

  • Popieram. PiS nie zrobił dla naszego regionu kompletnie NIC, całą swoją uwagę poświęcają imperium słynnego zakonnika oraz tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie nawet drogi dojazdowe do pól są nowiuteńkie i równe jak stół. U nas nawet główne arterie są dziurawe, przejazd trasą DK94 to przejazd wstydu (odrapane bloki, ostrupiałe latarnie, krzywa nawierzchnia itp.), a gdyby zjechać gdzieś głębiej, można trafić na całe osiedla brudu i bidy z nędzą (przykładowo ul. Staszica czy Chemiczna w S-c, okolice targu i zamku w Będzinie, ul. Morcinka w Wojkowicach). Niech się więc łaskawie odczepią od człowieka, dzięki któremu o naszym regionie przynajmniej 20-30 lat temu rozpisywały się wszystkie podręczniki do geografii jako NAJ…

 2. Edward Gierek, to postać nietuzinkowa. W uwarunkowaniach, które były otoczeniem nie łatwym do działania, dokonał maximum. Był autorytetem, człowiekiem dla Polski i Polaków w imię racji stanu. Fakt ten wszyscy znają, najgorsze jest to, że wbrew porzekadłu, nie ma wyjątków w dekomunizacji – dlaczego? Edward Gierek ma większe zasługi, niż ktokolwiek w powojennej Polsce – bezsporne, że co najmniej do czasu transformacji ustrojowej. Historia już oceniła pozytywnie Jego zasługi. On nie ma pomników – a ma ich najwięcej, to kilka milionów mieszkań. Już się nie pamięta, że za Jego dekady Polska była 10 gospodarką, aktualnie 22. Ktoś powie zadłużył Polskę, tylko głupiec może, tak postawić sprawę. W skali micro rodzina, to czyni, w scali makro ekonomia nie zna innych rozwiązań ofensywnego rozwoju. Autarkia, to defensywa we współczesnym świecie, archaizm. PiS zapomniało, że sondaże potwierdziły ok. 40% członków SLD poparcia na tą partię, jeżeli głos będzie niesłyszalny mieszkańców Sosnowca, to w Polsce głosy w wyborach do Parlamentu będą zupełnie inne. Warto przemyśleć.

 3. Rondo Gierka ma pozostać! Nikt, naprawdę nikt nie zrobił tyle dla regionu i dla kraju co ten pan. Za pożyczone pieniądze budowano bloki, drogi i trasy szybkiego ruchu, linie kolejowe i tramwajowe a także szkoły i zakłady przemysłowe! Dziś dług publiczny jest znacznie, znacznie większy niż za Gierka, a co mamy w zamian? Autostrady, którymi przejazd kosztuje majątek, rozsypujące się stadiony (pamiętacie „Basen Narodowy”?) i rozdawnictwo pieniędzy ze zniechęcaniem do pracy przez 500+. Obecna partia rządząca robi wiele – głównie dla imperium pewnego zakonnika oraz dla wschodnich regionów kraju, gdzie już dziś nawet drogi dojazdowe do pól są równe jak stół, nie mówiąc o pozostałych uliczkach, do Rzeszowa wjeżdża się jak do supernowoczesnej metropolii a pozostałe miejscowości kwitną aż miło popatrzeć. Niestety, o naszym regionie PiS zapomina, co widać po ponurych i dziurawych ulicach Sosnowca, Będzina czy Wojkowic otoczonych szaro-burymi domami i zrujnowanymi zakładami przemysłowymi (cementownie Grodziec i Saturn, KWK Jowisz, Wanda, Politex i wiele wiele innych). Niech się więc łaskawie odczepią od kogoś, dzięki komu ten region kiedyś kwitł w czasach gdy o Zagłębiu rozpisywały się wszystkie podręczniki do geografii…

 4. Jacy bezduszni są ci robotnicy Radomia, którym zrobiono ścieżki zdrowia. Przecież to dla ich dobra. I powstał dzięki temu KOR który zorganizował Solidarność. To dzięki tow. Edwardowi. A że zginęło ileś tak księży, to są sobie winni. Po co bawili się w politykę? A że wpisano do KOnstytucji zapis o przewodniej roli PZPR i zależności od sowietów, to była racja stanu. Przy tych inwestycjach trochę się pomarnowało, trochę poszło zielonej farby na malowanie trawników, ale przecież ludzie mieli malucha. To był najlepszy okres w historii Polski.

 5. I po co tyle hałasu ? Komuch nie może i nie będzie patronem ronda ani czegokolwiek. Jest prawo którego trzeba przestrzegać a konsekwencje są wiadome :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here