Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Karol Winiarski (historyk, radny Rady Miejskiej w Sosnowcu):

Nie podoba mi się ustawa dekomunizacyjna. Ustawa, która zmusza władze miast do zmian nazw ulic i likwidacji pomników. Uważam, że jest to wkroczenie w zakres władzy samorządu terytorialnego. O tych sprawach nie powinien decydować Sejm, a społeczność lokalna w samorządach. Tym bardziej, że w te chwili opinia jednej instytucji jest opinią wiążącą i tak naprawdę zamykającą dalszą dyskusję.

Postać Edwarda Gierka w ciągu kilkunastu ostatnich lat stała się przedmiotem gry politycznej. Zwłaszcza, gdy zbliżają się wybory. Pamiętamy polityka, który przyjechał do Sosnowca i starając się zwiększyć swoje szanse wyborcze, nagle ciepło zaczął wypowiadać się o tej postaci. To nie jest jedyny przykład.

Nie można postaci Edwarda Gierka oceniać tylko i wyłącznie przez pryzmat tego, co działo się w latach 60. czy 70. w naszym mieście. Edward Gierek nigdy nie był prezydentem Sosnowca, nie był nawet I sekretarzem komitetu miejskiego PZPR. Przez kilkanaście lat był szefem partii w woj. katowickim, a potem przez niespełna 10 lat szefem partii w całym kraju, czyli de facto przywódcą państwa polskiego. To, co robił miało oczywiście znaczenie dla Sosnowca, natomiast nie można ograniczać jego roli wyłącznie do tego, co się działo w naszym mieście. Gdyby jego działalność na terenie Sosnowca była inna niż na terenie całego kraju, to byłaby to tzw. patologia władzy. Mam nadzieję, że tak faktycznie nie było.

Leszek Miller powiedział kiedyś, że prawdziwego mężczyznę poznajemy nie po tym, jak zaczyna, ale jak kończy. Tak można powiedzieć też o polityku. Prawdziwego polityka poznajemy nie po tym, jak zaczyna i nawet nie po tym, jak kończy, ale po tym, co było po okresie jego panowania. Zwłaszcza, jeśli chodzi o sferę gospodarki. Pewne działania, które są podejmowane, zdecydowanie wykraczają poza okres władzy, którą sprawuje dana osoba. Pewne decyzje gospodarcze skutkują konsekwencjami na kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat.

Kiedy w 2009 roku w czasie wielkiego kryzysu gospodarczego na świecie zostaliśmy nazwani „zieloną wyspą” rządziła wtedy Platforma Obywatelska i Donald Tusk, który bardzo się tym chwalił. Tak naprawdę były to efekty działań poprzedniego rządu. Przecież to rząd Jarosława Kaczyńskiego obniżył podatki i doprowadził do tego, że znacząco wzrosła konsumpcja w naszym kraju. Z kolei zadłużenie Polski, które wtedy bardzo mocno wzrosło też nie było winą Donalda Tuska, a poprzedniego premiera. Skoro obniżono podatki, to zmniejszyły się wpływy do budżetu, a jednocześnie zwiększyły się wydatki, w tym wydatki socjalne. Jedynym rozwiązaniem było więc dalsze zadłużanie państwa.

To samo dotyczy okresu rządów Edwarda Gierka. To, co stało się w latach 70. to jedna rzecz. Natomiast efekty polityki gospodarczej w całej Polsce i w Sosnowcu były odczuwalne w latach 80. W roku 80. (ostatnim roku rządów Gierka – przyp.) po raz pierwszy zdarzyła się sytuacja, w której nasze zobowiązania finansowe związane z obsługą długu zagranicznego były większe niż wpływy z eksportu. Jednocześnie nasza gospodarka była nastawiona na pozyskiwanie pewnych maszyn, urządzeń, a także niektórych surowców z Zachodu. Brak odpowiedniej ilości dewiz i niemożność zaciągania dalszych kredytów powodowała stopniowy spadek produkcji, zastoje w przedsiębiorstwach i strajki. Były też braki zaopatrzeniowe. Mieliśmy też ujemny przyrost naturalny.

Najlepsze upamiętnienie Edwarda Gierka to tego typu dyskusje i debaty. Tego brakuje w naszym mieście. Drugi sposób to upamiętnienie nie tylko Edwarda Gierka, ale całego ruchu robotniczego w Sosnowcu. Stwórzmy zatem stałą ekspozycję w naszym muzeum.

CZYTAJ DALEJ:

11 KOMENTARZE

 1. Znacie kogoś w Polsce który zrobił więcej od E. Gierka ? Jestem wrogiem PZPR i SLD, ale Gierka Popieram. Należy mu się Pamięć WSZYSTKICH ZAGŁĘBIAKÓW i uhonorowanie nazwą RONDA im. Edwarda Gierka. Krytykanci dokonajcie 1/10 tego co Gierek a będziecie również uhonorowani.

  • Dokładnie. Ci co zrobili więcej od Gierka dla tego regionu niech wystąpią. Cały czas tylko wypominają, że Gierek zadłużył kraj, ale nie przejedliśmy tych pieniędzy. Za nie powstały drogi, linie kolejowe, zakłady produkcyjne, elektrownie.
   Dziś nic nowego nie powstaje, a dług państwa rośnie jeszcze szybciej niż za Gierka.

  • Popieram. PiS nie zrobił dla naszego regionu kompletnie NIC, całą swoją uwagę poświęcają imperium słynnego zakonnika oraz tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie nawet drogi dojazdowe do pól są nowiuteńkie i równe jak stół. U nas nawet główne arterie są dziurawe, przejazd trasą DK94 to przejazd wstydu (odrapane bloki, ostrupiałe latarnie, krzywa nawierzchnia itp.), a gdyby zjechać gdzieś głębiej, można trafić na całe osiedla brudu i bidy z nędzą (przykładowo ul. Staszica czy Chemiczna w S-c, okolice targu i zamku w Będzinie, ul. Morcinka w Wojkowicach). Niech się więc łaskawie odczepią od człowieka, dzięki któremu o naszym regionie przynajmniej 20-30 lat temu rozpisywały się wszystkie podręczniki do geografii jako NAJ…

 2. Edward Gierek, to postać nietuzinkowa. W uwarunkowaniach, które były otoczeniem nie łatwym do działania, dokonał maximum. Był autorytetem, człowiekiem dla Polski i Polaków w imię racji stanu. Fakt ten wszyscy znają, najgorsze jest to, że wbrew porzekadłu, nie ma wyjątków w dekomunizacji – dlaczego? Edward Gierek ma większe zasługi, niż ktokolwiek w powojennej Polsce – bezsporne, że co najmniej do czasu transformacji ustrojowej. Historia już oceniła pozytywnie Jego zasługi. On nie ma pomników – a ma ich najwięcej, to kilka milionów mieszkań. Już się nie pamięta, że za Jego dekady Polska była 10 gospodarką, aktualnie 22. Ktoś powie zadłużył Polskę, tylko głupiec może, tak postawić sprawę. W skali micro rodzina, to czyni, w scali makro ekonomia nie zna innych rozwiązań ofensywnego rozwoju. Autarkia, to defensywa we współczesnym świecie, archaizm. PiS zapomniało, że sondaże potwierdziły ok. 40% członków SLD poparcia na tą partię, jeżeli głos będzie niesłyszalny mieszkańców Sosnowca, to w Polsce głosy w wyborach do Parlamentu będą zupełnie inne. Warto przemyśleć.

 3. Rondo Gierka ma pozostać! Nikt, naprawdę nikt nie zrobił tyle dla regionu i dla kraju co ten pan. Za pożyczone pieniądze budowano bloki, drogi i trasy szybkiego ruchu, linie kolejowe i tramwajowe a także szkoły i zakłady przemysłowe! Dziś dług publiczny jest znacznie, znacznie większy niż za Gierka, a co mamy w zamian? Autostrady, którymi przejazd kosztuje majątek, rozsypujące się stadiony (pamiętacie „Basen Narodowy”?) i rozdawnictwo pieniędzy ze zniechęcaniem do pracy przez 500+. Obecna partia rządząca robi wiele – głównie dla imperium pewnego zakonnika oraz dla wschodnich regionów kraju, gdzie już dziś nawet drogi dojazdowe do pól są równe jak stół, nie mówiąc o pozostałych uliczkach, do Rzeszowa wjeżdża się jak do supernowoczesnej metropolii a pozostałe miejscowości kwitną aż miło popatrzeć. Niestety, o naszym regionie PiS zapomina, co widać po ponurych i dziurawych ulicach Sosnowca, Będzina czy Wojkowic otoczonych szaro-burymi domami i zrujnowanymi zakładami przemysłowymi (cementownie Grodziec i Saturn, KWK Jowisz, Wanda, Politex i wiele wiele innych). Niech się więc łaskawie odczepią od kogoś, dzięki komu ten region kiedyś kwitł w czasach gdy o Zagłębiu rozpisywały się wszystkie podręczniki do geografii…

 4. Jacy bezduszni są ci robotnicy Radomia, którym zrobiono ścieżki zdrowia. Przecież to dla ich dobra. I powstał dzięki temu KOR który zorganizował Solidarność. To dzięki tow. Edwardowi. A że zginęło ileś tak księży, to są sobie winni. Po co bawili się w politykę? A że wpisano do KOnstytucji zapis o przewodniej roli PZPR i zależności od sowietów, to była racja stanu. Przy tych inwestycjach trochę się pomarnowało, trochę poszło zielonej farby na malowanie trawników, ale przecież ludzie mieli malucha. To był najlepszy okres w historii Polski.

 5. I po co tyle hałasu ? Komuch nie może i nie będzie patronem ronda ani czegokolwiek. Jest prawo którego trzeba przestrzegać a konsekwencje są wiadome :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here