Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ
Debata o Edwardzie Gierku w Sosnowcu – fot. MZ

Przed nami kolejna debata

We wtorek, 19 września o godz. 11.00 w sosnowieckiej Muzie odbędzie się kolejna debata. Tym razem z inicjatywy stowarzyszenia „Młodzi Wspólnie dla” i Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca. W dyskusji wezmą udział Arkadiusz Chęciński, dr Andrzej Sznajder (dyrektor oddziału IPN w Katowicach), dr hab. Dariusz Nawrot, prof. Adam Gierek i poseł PiS Waldemar Andzel.

– Publiczność debaty stanowić będą uczniowie sosnowieckich szkół średnich i gimnazjów, przedstawiciele samorządu, a także lokalnych organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy miasta – zapowiadają organizatorzy.

Więcej o debatach na temat Edwarda Gierka przeczytasz w piątkowym wydaniu tygodnika Twoje Zagłębie TV.

11 KOMENTARZE

 1. Znacie kogoś w Polsce który zrobił więcej od E. Gierka ? Jestem wrogiem PZPR i SLD, ale Gierka Popieram. Należy mu się Pamięć WSZYSTKICH ZAGŁĘBIAKÓW i uhonorowanie nazwą RONDA im. Edwarda Gierka. Krytykanci dokonajcie 1/10 tego co Gierek a będziecie również uhonorowani.

  • Dokładnie. Ci co zrobili więcej od Gierka dla tego regionu niech wystąpią. Cały czas tylko wypominają, że Gierek zadłużył kraj, ale nie przejedliśmy tych pieniędzy. Za nie powstały drogi, linie kolejowe, zakłady produkcyjne, elektrownie.
   Dziś nic nowego nie powstaje, a dług państwa rośnie jeszcze szybciej niż za Gierka.

  • Popieram. PiS nie zrobił dla naszego regionu kompletnie NIC, całą swoją uwagę poświęcają imperium słynnego zakonnika oraz tzw. Ścianie Wschodniej, gdzie nawet drogi dojazdowe do pól są nowiuteńkie i równe jak stół. U nas nawet główne arterie są dziurawe, przejazd trasą DK94 to przejazd wstydu (odrapane bloki, ostrupiałe latarnie, krzywa nawierzchnia itp.), a gdyby zjechać gdzieś głębiej, można trafić na całe osiedla brudu i bidy z nędzą (przykładowo ul. Staszica czy Chemiczna w S-c, okolice targu i zamku w Będzinie, ul. Morcinka w Wojkowicach). Niech się więc łaskawie odczepią od człowieka, dzięki któremu o naszym regionie przynajmniej 20-30 lat temu rozpisywały się wszystkie podręczniki do geografii jako NAJ…

 2. Edward Gierek, to postać nietuzinkowa. W uwarunkowaniach, które były otoczeniem nie łatwym do działania, dokonał maximum. Był autorytetem, człowiekiem dla Polski i Polaków w imię racji stanu. Fakt ten wszyscy znają, najgorsze jest to, że wbrew porzekadłu, nie ma wyjątków w dekomunizacji – dlaczego? Edward Gierek ma większe zasługi, niż ktokolwiek w powojennej Polsce – bezsporne, że co najmniej do czasu transformacji ustrojowej. Historia już oceniła pozytywnie Jego zasługi. On nie ma pomników – a ma ich najwięcej, to kilka milionów mieszkań. Już się nie pamięta, że za Jego dekady Polska była 10 gospodarką, aktualnie 22. Ktoś powie zadłużył Polskę, tylko głupiec może, tak postawić sprawę. W skali micro rodzina, to czyni, w scali makro ekonomia nie zna innych rozwiązań ofensywnego rozwoju. Autarkia, to defensywa we współczesnym świecie, archaizm. PiS zapomniało, że sondaże potwierdziły ok. 40% członków SLD poparcia na tą partię, jeżeli głos będzie niesłyszalny mieszkańców Sosnowca, to w Polsce głosy w wyborach do Parlamentu będą zupełnie inne. Warto przemyśleć.

 3. Rondo Gierka ma pozostać! Nikt, naprawdę nikt nie zrobił tyle dla regionu i dla kraju co ten pan. Za pożyczone pieniądze budowano bloki, drogi i trasy szybkiego ruchu, linie kolejowe i tramwajowe a także szkoły i zakłady przemysłowe! Dziś dług publiczny jest znacznie, znacznie większy niż za Gierka, a co mamy w zamian? Autostrady, którymi przejazd kosztuje majątek, rozsypujące się stadiony (pamiętacie „Basen Narodowy”?) i rozdawnictwo pieniędzy ze zniechęcaniem do pracy przez 500+. Obecna partia rządząca robi wiele – głównie dla imperium pewnego zakonnika oraz dla wschodnich regionów kraju, gdzie już dziś nawet drogi dojazdowe do pól są równe jak stół, nie mówiąc o pozostałych uliczkach, do Rzeszowa wjeżdża się jak do supernowoczesnej metropolii a pozostałe miejscowości kwitną aż miło popatrzeć. Niestety, o naszym regionie PiS zapomina, co widać po ponurych i dziurawych ulicach Sosnowca, Będzina czy Wojkowic otoczonych szaro-burymi domami i zrujnowanymi zakładami przemysłowymi (cementownie Grodziec i Saturn, KWK Jowisz, Wanda, Politex i wiele wiele innych). Niech się więc łaskawie odczepią od kogoś, dzięki komu ten region kiedyś kwitł w czasach gdy o Zagłębiu rozpisywały się wszystkie podręczniki do geografii…

 4. Jacy bezduszni są ci robotnicy Radomia, którym zrobiono ścieżki zdrowia. Przecież to dla ich dobra. I powstał dzięki temu KOR który zorganizował Solidarność. To dzięki tow. Edwardowi. A że zginęło ileś tak księży, to są sobie winni. Po co bawili się w politykę? A że wpisano do KOnstytucji zapis o przewodniej roli PZPR i zależności od sowietów, to była racja stanu. Przy tych inwestycjach trochę się pomarnowało, trochę poszło zielonej farby na malowanie trawników, ale przecież ludzie mieli malucha. To był najlepszy okres w historii Polski.

 5. I po co tyle hałasu ? Komuch nie może i nie będzie patronem ronda ani czegokolwiek. Jest prawo którego trzeba przestrzegać a konsekwencje są wiadome :)))

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here