W poniedziałek, 23 lipca, piłkarze Zagłębia Sosnowiec rozegrają swój pierwszy mecz w Lotto Ekstraklasie. Rywalem sosnowiczan będzie Piast Gliwice.

Piłkarze Zagłębia wracają do elity i po dziesięciu latach znów będą rywalizować z najlepszymi ekipami w kraju. Sosnowiczanie chcą sprawić swoim kibicom niespodziankę i na inaugurację nowego sezonu pokonać Piast Gliwice. – Czekamy z niecierpliwością i nadziejami, że w pierwszym meczu zdobędziemy trzy punkty. Myślę, że wynik tego spotkania pokaże nam, w którym miejscu jesteśmy i gdzie mamy podążać – uważa trener Dariusz Dudek.

Prezentacja Zagłębia przed startem sezonu Lotto Ekstraklasa – fot. MZ
Prezentacja Zagłębia przed startem sezonu Lotto Ekstraklasa – fot. MZ

Dla Dariusza Dudka poniedziałkowy mecz będzie ekstraklasowym debiutem w roli pierwszego szkoleniowca. – Na pewno gra w ekstraklasie to dla nas ogromne wyróżnienie. Jesteśmy w 16 najlepszych drużyn w Polsce i to do czegoś zobowiązuje. Jestem dumny, że mogę mieszkać w Sosnowcu i trenować taki klub, jak Zagłębie – mówi opiekun sosnowiczan.

Dariusz Dudek cieszy się z awansu Zagłębia Sosnowiec do Ekstraklasy - fot. Wojciech Rejdych
Dariusz Dudek cieszy się z awansu Zagłębia Sosnowiec do Ekstraklasy – fot. Wojciech Rejdych

Czy Dariusz Dudek jako mieszkaniec Sosnowca odczuwa dodatkową tremę przed inauguracją sezonu? – Mieszkając w Sosnowcu na własnej skórze można poczuć to wszystko, co czują i myślą Zagłębiacy. Trema oczywiście jest, ale jestem spokojny i wierzę w ten zespół. Być może znajdą się jakieś złośliwe uwagi, że pochodzę ze Śląska i jestem hanysem, ale świat idzie do przodu i ja się tym nie przejmuję. Mieszkam w Sosnowcu i jestem z tego dumny – mówi pewnie Dariusz Dudek.

Dariusz Rybicki - fot. Marek Rybicki
Dariusz Dudek – fot. Marek Rybicki

Piast Gliwice dla Dariusza Dudka to dobrze znany klub. W przeszłości był on drugim trenerem gliwiczan. – Przez cztery lata byłem w tamtym klubie jako drugi trener. Zrobiliśmy wtedy awans do ekstraklasy i była to bardzo fajna przygoda. Czuję do Piasta pewien sentyment, ale teraz jestem w Zagłębiu i tylko ten klub się liczy. Gramy o trzy punkty i chcemy odwdzięczyć się naszym wiernym kibicom, za to, że zawsze są z nami – mówi nasz rozmówca.

Prezentacja Zagłębia przed startem sezonu Lotto Ekstraklasa – fot. MZ
Prezentacja Zagłębia przed startem sezonu Lotto Ekstraklasa – fot. MZ

Jaki cel stawia sobie trener sosnowiczan? Na co mogą liczyć kibice Zagłębia? – Wszyscy wiemy, jakie mamy możliwości i najważniejsze dla nas będzie utrzymanie się w ekstraklasie. To jest nasz priorytet. To będzie trudne zadanie, bo przeskok z pierwszej ligi do ekstraklasy jest ogromny i wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę. Chodzi tu nie tylko o przeskok sportowy, ale także organizacyjny. Wszyscy musimy się dostosować do ekstraklasowych realiów i wierzę, że będziemy dalej rozwijać ten klub. Oczywiście nikt nie zabroni nam marzyć. Chcemy pokazać się, z jak najlepszej strony i czas pokaże, jak to wszystko się zakończy – podkreśla Dariusz Dudek.

Początek meczu z Piastem Gliwice o godz. 18.00. Klub prosi jednak o wcześniejsze przybycie na stadion. – Chciałbym zaprosić na spotkanie wszystkich naszych kibiców. Co prawda gramy w poniedziałek, po weekendzie, ale mam nadzieję, że swoją grą zachęcimy już teraz do tego, aby nas często odwiedzać – dodaje szkoleniowiec.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Zagłębiowska husaria gotowa na podbój ekstraklasy

Warto też dodać, że przed poniedziałkowym meczem, działacze obu klubów uhonorują Józefa Gałeczkę. – Chcemy uhonorować wychowanka klubu z Gliwic i wielkiego piłkarza Zagłębia, reprezentanta Polski Józefa Gałeczkę. Uroczystość ta podkreśli również dobre relacje łączące oba kluby – wyjaśnia Jerzy Mucha, rzecznik prasowy Zagłębia Sosnowiec.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

Wodna prezentacja Zagłębia Sosnowiec [ZDJĘCIA+WIDEO]