W poniedziałek, 23 lipca, piłkarze Zagłębia Sosnowiec rozegrają swój pierwszy mecz w Lotto Ekstraklasie. Rywalem sosnowiczan będzie Piast Gliwice.

Piłkarze Zagłębia Sosnowiec wracają do elity i po dziesięciu latach znów będą rywalizować z najlepszymi ekipami w kraju. – Po kilkudziesięciu latach przerwy wracamy tam, gdzie nasze miejsce. Specjalnie mówię, że po kilkudziesięciu, bo epizod sprzed 10 lat trudno traktować poważne (Zagłębie awansowało w wyniku afery korupcyjnej – wyj. red.) – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

– Nie możemy się już doczekać pierwszego meczu. Udało nam się stworzyć prawdziwą drużynę, a jak pokazały niedawno zakończone mistrzostwa świata, tylko wspólnymi siłami można coś fajnego osiągnąć – podkreśla Dariusz Dudek, trener Zagłębia.

Prezydent Sosnowca wierzy w Zagłębie i piłkarzy, którzy nieraz dostarczą swoim fanom wielu niezapomnianych przeżyć. – Może zabrzmi to buńczucznie, ale gramy o mistrzostwo Polski, bo tylko wtedy można walczyć o pośrednie cele, a takim na pewno będzie utrzymanie się w lidze – zaznacza Arkadiusz Chęciński.

Szczęśliwy szalik prezydenta

Trener Dariusz Dudek jest szczęśliwy, że mieszka w Sosnowcu i pracuje w takim klubie, jak Zagłębie. – Cieszę się, że w Sosnowcu otaczają mnie ludzie tak przychylni klubowi. Prezydent Chęciński nie jest zwykłym prezydentem. Jest wiernym kibicem i potrafi wrócić do domu po szczęśliwy szalik. Tylko po to, żeby wspomóc zespół. Tak było wiosną, gdy na wyjeździe wygraliśmy bardzo ważne spotkanie z Chrobrym Głogów. Ten mecz bardzo przybliżył nas do awansu – wyjaśnia szkoleniowiec.

Stadion Ludowy to powód do wstydu

Zagłębie Sosnowiec swoje domowe mecze będzie rozgrywało na Stadionie Ludowym. Zdaniem władz miasta obiekt ten nie pasuje do obecnych realiów i będzie przynosił więcej wstydu niż dumy. – Kibice z ekstraklasy, gdy zobaczą nasz 60-letni stadion, to na pewno będą mieć wiele powodów do śmiechu. Nie mam wątpliwości, że staniemy się przedmiotem wielu memów – ubolewa prezydent.

Wzrok kibiców na pewno przyciągną specjalne „budki” dla operatorów kamer telewizyjnych, które wyrastają powyżej trybuny krytej. – Na dostosowanie stadionu do wymogów licencyjnych zainwestowaliśmy ok. 700-800 tys. zł, a jedyne co widać, to te szpecące budki. To pokazuje skalę problemu. To powinno w końcu przekonać przeciwników budowy nowego obiektu – dodaje Arkadiusz Chęciński.

Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci
Zagłębiowski Park Sportowy – fot. JSK Architekci

Nowy stadion na Górce Środulskiej

Stadion Ludowy do niczego już się nie nadaje. Tak samo, jak pozostałe nasze obiekty sportowe. Mamy w Sosnowcu coś, co przypomina stadion, halę i lodowisko. Obiecuję, że to się zmieni. Wkrótce ruszy przetarg na budowę Zagłębiowskiego Parku Sportowego. W Tychach budowa nowego stadionu trwała około 20-25 miesięcy i chcemy iść tym śladem. Musimy ten czas przeczekać, a po tym okresie będziemy dumni, że w rejonie Górki Środulskiej staną piękne obiekty – wyjaśnia Chęciński.

Nowe koszulki Zagłębia Sosnowiec - fot. MZ
Nowe koszulki Zagłębia Sosnowiec – fot. MZ

Zagłębiowska husaria na koszulkach

Sponsorem technicznym Zagłębia Sosnowiec nadal będzie firma Patrick. – Prowadziliśmy negocjacje z kilkoma firmami, ale ostatecznie zdecydowaliśmy o kontynuowaniu współpracy z firmą Patrick. Wydaje nam się, że wybraliśmy optymalnie – mówi Paweł Lis, dyrektor wykonawczy Zagłębia.

Nowe stroje Zagłębia będą w trzech kolorach – czerwonym, białym i czarnym. Motywem przewodnim będzie sylwetka husarza. – Polska jazda odnosiła spektakularne zwycięstwa. Wierzymy, że Zagłębie też pójdzie tą drogą i zaskoczą wszystkich wieloma wygranymi – dodaje Paweł Lis.

Zadowolony ze współpracy z sosnowieckim klubem jest Koen De Vleeschauwer, dyrektor sprzedaży belgijskiej firmy. – Przed laty byłem profesjonalnym piłkarzem. Grałem w Belgii w jednym klubie z braćmi Michałem i Marcinem Żewłakowami. Z Zagłębiem współpracujemy już od pięciu lat. Teraz będziemy się promować w ekstraklasie. W naszych strojach grają też najlepsze zespoły z Belgii, Niemiec, a także Francji i cieszę, że do tego grona dołącza Polska – podkreśla Koen De Vleeschauwer.

Pływający pomost to kolejna atrakcja sosnowieckich Stawików – fot. MZ
Pływający pomost to kolejna atrakcja sosnowieckich Stawików – fot. MZ

Wodna prezentacja

W sobotę, 21 lipca, w samo południe odbędzie się oficjalna prezentacja piłkarzy i sztabu szkoleniowego Zagłębia. – Tym razem możemy mówić o wodnej prezentacji Zagłębia. Piłkarze po przedpołudniowym treningu, wkroczą bowiem na pływający pomost znajdujący się przy plaży miejskiej na Stawikach – zaprasza Jerzy Mucha, rzecznik prasowy Zagłębia.

Działacze klubu przygotowali dla swoich kibiców jeszcze jedną niespodziankę. Przed każdym domowym meczem dostępne będą do kupienia oficjalne programy meczowe. Wkrótce więcej szczegółów o tym projekcie. 

Skomentuj przez Facebook

15 KOMENTARZE

  1. Pomyślcie może nad przesunięciem kołowrotków pod wiatę wiodących. Przez budowę tego „balona” będzie kawał drogi dołożony…
    Może założyć jeszcze jedną parę kołowrotków przy dawnej „Kasi”?

  2. mam nadzieje że to ostatni sezon w ekstraklasie i wiecej nie bedzie przynosić nam wstydu. i precz od naszych pieniedzy przy budowie stadonu, niech sobie samo zaglebie wybuduje, w sosnowcu sa inne potrzeby a nie jakis kurnik dla zaglebia gołebia

  3. Czemu Prezydent nie chce zrobić referendum na temat budowy stadionu? Budowanie za nieswoje pieniądze dla trzech tysięcy pseudopatriotów z dwusetkami wódki w kieszeni to kpina, nie zgadzam się jako mieszkaniec Sosnowca

    • budowa kompleksu sportowego to inwestycja na dekady. Będzie służyć mieszkańcom. Czy ktoś pyta mieszkańców czy godzą się na remont np. Muzy, sali koncertowej przy ul. Wawel. Nie. Przyszła pora aby Sosnowiec miał obiekty sportowe na miarę XXI w. Proszę nie generalizować o pseudpatriotyźmie i elemencie z małpkami w kieszeniach. Na stadion chodzą również ludzie normalni.

  4. ZAGŁĘBIE GOŁĘBIE SOSNOWIECKIE PSYY HEHEHE . TAK MI SIE COS PRZYPOPOMNIAŁO.
    Ale serio to mam rodzine w sosnowcu i bede trzymał kciuki za tego Beniaminka !!! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here