Zakończyła się weryfikacja projektów w ramach tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Na realizację pomysłów sosnowiczan samorząd przeznaczy 8 mln złotych.

Znamy oceny zadań złożonych w ramach V edycji budżetu obywatelskiego. Wszystkie projekty sprawdzane zostały pod kątem zgodności formalnej (wymagania dotyczące składającego – zamieszkanie, załączone dokumenty, termin złożenia) oraz merytorycznej.

Ponadto, sprawdzana była rzetelność wyceny kosztów projektu, możliwość jego realizacji na wskazanym obszarze (kwestia własności i planów zagospodarowania gruntów), opłacalność inwestycji (czy projekt nie będzie generował nadmiernych kosztów utrzymania), unikalność i realna potrzeba realizacji określonego pomysłu (może istnieć inne rozwiązanie realizujące wskazaną potrzebę, o której zgłaszający nie wie).

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego złożono 129 propozycji projektów, z czego 110 zostało ocenionych pozytywnie, 3 projekty zostały wycofane przez autorów, 7 połączyło się a 11 nie zostało dopuszczonych pod głosowanie mieszkańców.

Wśród najciekawszych propozycji są m.in.: Rowerowo – rolkowo – tyrolkowa strefa aktywności przy ul. Lenartowicza, tężnia solankowa w Parku Sieleckim czy Park linowy wraz ze ścianką i trampolinami – Strefa aktywnego seniora – Tężnia solankowa w Parku im. Jacka Kuronia.

Zweryfikowane pomyślnie projekty wezmą udział w głosowaniu, w którym będą walczyły o poparcie mieszkańców. Głosowanie na wybrane projekty odbędzie się na przełomie września i października. Na realizację zadań przeznaczono aż 8 mln złotych.

VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
VI edycja Budżetu Obywatelskiego w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Swój głos będzie można oddać wyłącznie elektronicznie na stronie obywatelski.sosnowiec.pl lub w punktach konsultacyjnych. Uprawnieni do głosowania są wszyscy mieszkańcy Sosnowca. Każdy będzie mógł oddać trzy głosy – jeden na projekt ogólnomiejski, jeden na projekt ogólnomiejski rejonowy i jeden na strefę dla przedszkoli.