Poznaliśmy wyniki VIII edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego. Z 93 projektów poddanych pod głosowanie do realizacji w 2022 roku trafi 27. Co wybrali mieszkańcy?
Za nami kolejna edycja sosnowieckiego budżetu obywatelskiego, dzięki któremu mieszkańcy mogą decydować o realizacji części miejskich inwestycji. W tym roku sosnowiczanie zgłosili 106 projektów, z czego 93 zostały pozytywnie zaopiniowane. Projekty podzielono na 18 stref, w tym 14 zgromadzonych zostało w strefie ogólnomiejskiej.
Głosy mieszkańców
W tegorocznym głosowaniu udział wzięło 17 339 osób (to o blisko 5 tys. osób mniej niż w ubiegłym roku), które oddały 31 870 głosów. Frekwencja wyniosła 9,15 proc. – To właśnie te osoby wzięły sprawy w swoje ręce i zadecydowały o inwestycjach w Sosnowcu – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
W tej edycji głosowały głównie kobiety, które stanowiły 58,8 proc. głosujących. Najwyższą frekwencję odnotowano w Milowicach 19,8 proc., Maczkach 18,6 proc. i Ostrowach Górniczych 15,5 proc. Najsłabiej wypadła Środula 5,6 proc., Modrzejów, Jęzor, Bór 6,3 proc. i centrum 6,7 proc.
Co wybrali mieszkańcy?
Do realizacji w 2022 roku trafi 27 zadań. W Milowicach będzie to strefa sportu na os. Kalety, na Pogoni ciąg dalszy „Perły Pogoni” (tym razem wymiana alejek w okolicy placu zabaw w parku Dietla), na Starym Sosnowcu odmieniony zostanie skwerek, w Zagórz m.in. strefa relaksu w parku Kępa i skwerek przy Kieleckiej. Dzięki tej edycji Niwka będzie zaJERZYsta, a w Kazimierzu powstaną nowe miejsca parkingowe.
W strefie ogólnomiejskiej wygrał projekt „Park dinozaurów Dino, leżaki miejskie, park tematyczno-przyrodniczy, labirynt Zielony Zakątek”, a to wszystko w parku im. Jacka Kuronia.
– W tej edycji pomysły były naprawdę niezwykłe. Cieszę się, że powstaną nowe skwery, a także miejsce przeznaczone dla rodzin. Już dzisiaj zapraszam do kolejnej edycji, a wcześniej na ewaluacje – mówi prezydent.
- Milowice – Strefa sportu w parku na os. Kalety,
- Pogoń – Perła Pogoni (wymiana alejek w okolicy placu zabaw w parku Dietla przy ul. Żeromskiego),
- Stary Sosnowiec – ParKing wypoczynkowy, czyli ogród literacki z placem piknikowym.
Metamorfoza zaniedbanego skweru – Etap I – ul. Piłsudskiego,
- Środula – Rewitalizacja parku przy ul. S. Okrzei,
- Sielec, Kukułek, Andersa – Wygodne siedziska przy Tężni Solankowej i rzece – Park Sielecki,
- Centrum – Ogólnodostępny plac zabaw na ul. Wspólnej, Czytelnictwo w przyjaznym klimacie – zakup książek i klimatyzacji dla Biblioteki – ul. Parkowa oraz Czytaki, czytniki e-booków i zbiory dla Zagłębiowskiej Mediateki,
- Zagórze Północ – Międzypokoleniowa strefa relaksu – Zagórze Park Kępa,
- Zagórze Południe, Zielony Skwer – ul. Kielecka, Zielone płuca BMC – akcja społeczna, Ścieżka kreatywna – ul. Kielecka oraz Przeczytane – oddane filia nr 15,
- Klimontów, Dańdówka – Bezpieczny dojazd do SP nr 13, ul. Jedności,
- Kalinowa – Wymiana nawierzchni drogi – ul. Kalinowa 43-51 i Zakup nowości wydawniczych do filii nr 7 – Dańdówka,
- Bobrek, Niwka – za – JERZY – sta Niwka – kolorowe miejsce na mapie Sosnowca
wraz z budową parkingu – ul. Szybowa/ ul. Dybowskiego i Zakup nowości wydawniczych dla filii nr 6 Niwka,
- Modrzejów, Jęzor, Bór – Wymiana nawierzchni drogi dojazdowej do SP 21, budowa chodnika. Aranżacja zieleni w postaci nowych nasadzeń – ul. Orląt Lwowskich i Starowiejska,
- Kazimierz Górniczy – Budowa kompleksu parkingów przy ul. Wagowej oraz Zakup książek do MBP – filia nr 10 w Sosnowcu,
- Porąbka – Bezpieczna Porąbka – 2 – inteligentne przejścia dla pieszych,
- Juliusz – Rozbudowa i doposażenie placu zabaw – ul. Minerów,
- Ostrowy Górnicze – Ścieżka na Balaton – ul. Juliuszowska oraz Zakup książek do biblioteki – filia nr 11 Ostrowy Górnicze,
- Maczki, Kolonia Cieśle – wspiMACZKI, całoroczna ściana wspinaczkowa do bulderingu – ul. Skwerowa.