5 września na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono nagrody w ramach XXIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w”. Wśród laureatów znalazły się zagłębiowskie obiekty.

W dniu 5 września odbyła się Uroczysta Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród XXIII Edycji Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w” na Zamku Królewskim w Warszawie. Spośród ponad 500 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursowa wybrała dwie modernizacje roku i trzy wyróżnienia dla zagłębiowskich obiektów.

Zagłębiowska Mediateka w Sosnowcu otrzymała tytuł Modernizacji Roku 2018 w kategorii „obiekty użyteczności publicznej” – Biblioteki i Mediateki. Jak podkreślili jurorzy projekt podkreśla i zachowuje pierwotny modernistyczny charakter budynku.

Zagłębiowska Mediateka - fot. MC
Zagłębiowska Mediateka – fot. MC

Mediateka ma 6500 metrów kwadratowych powierzchni na której oprócz tradycyjnych czytelni i magazynów znalazły swoje miejsce nowocześnie wyposażone agendy multimedialne, bogate zbiory regionalne Zagłębia, przestrzeń edukacyjna dla najmłodszych oraz oranżeria kulturalna.

Zmodernizowany budynek wyposażony jest w wiele innowacyjnych rozwiązań oszczędzających energię. Dzięki ksiażkomatom, możliwe jest korzystanie z biblioteki przez całą dobę. Powstała wysokiej jakości przestrzeń dostosowana do potrzeb użytkownika.

Zagłębiowska Mediateka - fot. MC
Zagłębiowska Mediateka – fot. MC

Dąbrowski park Zielona otrzymał tytuł Modernizacji Roku 2018 w kategorii „Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych, tereny zieleni”. Założenia projektowe nawiązują do pierwotnego układu i stylistyki parku leśnego, powstałego w latach 30-tych XX wieku.

And the winner is… Zagłębie‼ Początek „oscarowy”, bo i okazję można porównać do samorządowych Oscarów 🎬 A jaka to okazja? Park Zielona – Dąbrowa Górnicza i MBP Sosnowiec / Zagłębiowska Mediateka z tytułami Modernizacja Roku 2018, a wyróżnienia spośród ponad 500 zgłoszeń z całej Polski otrzymał również Będzin za „Projekt Plaża”, Miasto Czeladź za Park Grabek oraz strzemieszycka filia Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Górniczej 🏆🏆🏆 Bez wątpienia to najlepsza promocja naszego regionu na Zamku Królewskim w Warszawie 💪💪💪 #PrezydentBazylak #DąbrowaNaTAK #DziejeSięwDG #MamyPowodyDoDumy

Opublikowany przez Marcin Bazylak – Prezydent Dąbrowy Górniczej Czwartek, 5 września 2019

Projekt zakładał zmniejszenie ilości betonu i asfaltu poprzez zastosowanie nawierzchni granitowej i mineralnej. Odnowiono fontannę i krąg taneczny. Na głównej alei pojawiły się klomby z atrakcyjnymi rodzimymi kompozycjami roślin. Część kompleksu zachowała swój dziki, pierwotny charakter.

Park Zielona – fot. MC
Park Zielona – fot. MC

Na szczególne docenienie zasługuje wypracowanie założeń linearnego parku poprzez rozpoznanie potrzeb i oczekiwań mieszkańców w ramach konsultacji społecznych. W efekcie modernizacji przywrócono mieszkańcom atrakcyjny teren rekreacyjny.

Plaża miejska w Będzinie – fot. UM Będzin
Plaża miejska w Będzinie – fot. UM Będzin

W konkursie wyróżniony został także Będzin za plażę miejską, Czeladź za park Grabek oraz strzemieszycka filia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. To ogromne wyróżnienie i powód do dumy! Modernizacja Roku to prestiżowy konkurs, w którym wzięły udział najlepsze obiekty z całej Polski.