22 projekty do wyboru czekają na mieszkańców Dąbrowy Górniczej w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. Głosowanie potrwa od 28 września do 4 października.

Na liście propozycji znajdują się projekty dotyczące zarówno inwestycji i remontów, jak również wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych. Pula środków tegorocznego budżetu obywatelskiego to 4,1 mln zł.

Od 28 września do 4 października każdy mieszkaniec, niezależnie od wieku, będzie mógł oddać głos na trzy wybrane przez siebie projekty. Aby zagłosować nie trzeba wychodzić z domu – głosowanie odbywać się będzie wyłącznie elektronicznie poprzez formularz elektroniczny znajdujący się na stronie internetowej budżetu obywatelskiego. Osoby bez dostępu do internetu będą mogły zagłosować w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 6 A.

Każdy głosujący oddaje głos na trzy różne projekty, przyznając im od 1 do 3 punktów, przy czym 3 punkty dla projektu najwyżej ocenianego, 2 punkty dla projektu ocenianego wysoko w drugiej kolejności oraz 1 punkt dla projektu uznanego za trzeci w kolejności najwyżej ocenianych – wyjaśnia Bartosz Matylewicz, naczelnik wydziału Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej. Wyniki poznamy w październiku.

Przypomnijmy. W 2019 roku w Dąbrowie Górniczej odbyła się pierwsza edycja budżetu obywatelskiego, do którego złożono 32 projekty. 6514 mieszkańców w trakcie głosowania wybrało do realizacji projekt „Podlesie Pełne Życia”. Na jego wykonanie przypadła cała pula – 3,6 mln zł – przewidziana na zeszłoroczny budżet.

Wcześniej, od 2013 roku, dąbrowianie wskazywali przedsięwzięcia do realizacji w swojej okolicy – w dzielnicy czy na osiedlu – w ramach Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego. Jego efekt to ponad 600 różnorodnych zadań – m.in. utworzenie placów zabaw, boisk, chodników, parkingów czy skwerków, a także zakupienie nowych sprzętów i książek do filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budżet obywatelski obejmuje projekty o charakterze ogólnomiejskim, skierowane do szerszych grup.