W ostatniej edycji sosnowieckiego budżetu obywatelskiego jeden z mieszkańców zaproponował nasadzenie 116 drzew dla Sosnowca. Projekt nie znalazł się w puli zwycięskich pomysłów, ale i tak zostanie zrealizowany.

116 drzew dla Sosnowca, o czym pisaliśmy w połowie września, to pomysł Przemysława Bartosa. – Pomysł na projekt „116 drzew dla Sosnowca” był wynikiem mojego wieloletniego zaangażowania w ogólno pojętą ochronę środowiska. Zdałem sobie sprawę z tego, że wśród ludzi zaczyna dominować obojętność wobec tego, co nas otacza. Dodatkowo w tym roku obchodzimy 115-lecie nadania Sosnowcowi praw miejskich. Postanowiłem więc połączyć te dwie piękne idee. Każde z nasadzonych drzew stałoby się swoistym symbolem kolejnych rocznic miasta – wyjaśnia Przemysław Bartos, który na co dzień pracuje w wydziale ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim.

Sosnowiczanin bardzo szybko zebrał wymaganą listę poparcia dla projektu. – Uwierzyłem wtedy, że to ma sens i ludzie chcą takiego zielonego projektu. Zawsze podkreślałem, że ten projekt jest dla ludzi – dodaje Przemysław Bartos.

Z pomocą przyszli znajomi, którzy mocno zaangażowali się w projekt. – Jeden z kolegów przygotował dla mnie ulotki, drugi pomógł w ich dystrybucji m.in. na wrześniowym Pikniku Obywatelskim. Inny z kolei podsunął pomysł, by założyć facebookowy fanpage. Okazało się że „116 drzew dla Sosnowca” ma swoich odbiorców. Wiele drobnych gestów i słów poparcia umocniło mnie w przekonaniu, że warto robić to, co jest zgodne z moimi przekonaniami – tłumaczy sosnowiczanin.

Ostatecznie w strefie XI, która obejmuje Bobrek i Niwkę wygrały projekty związane z modernizacją placu zabaw, doposażeniem siłowni i zakupem książek do biblioteki. Pomysł z nasadzeniem 116 drzew w pobliżu ulicy Szybowej znalazł się na piątym miejscu. Zagłosowało na niego 107 mieszkańców. – Do jego realizacji zabrakło niewiele, bo jedynie 43 głosy – podkreśla nasz rozmówca.

Projekt zapadł jednak w pamięci urzędników, którzy zdecydowali, że pojawią się w tym miejscu drzewa. – Akcja „116 drzew dla Sosnowca” okazała się na tyle nośna, że Urząd Miasta postanowił zrealizować projekt w inny sposób. Wiosną pojawią się tam 32 drzewa, a jesienią posadzonych zostanie 50 kolejnych sztuk. Pozostałe drzewa będą sadzone w miarę możliwości na przestrzeni całego roku – mówi Przemysław Bartos.

Gdzie spędzisz tegorocznego Sylwestra?

View Results

Ładowanie ... Ładowanie ...