Powołano spółkę – SIM Zagłębie, która ma w planach wybudowanie (w pierwszym etapie) około 1000 mieszkań dla osób, które mają zdolność kredytową, a nie mają czynszowej. Będą to mieszkania budowane w ramach programu: Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

SIM Zagłębie, czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to dwudziesta taka spółka w Polsce i czwarta w województwie śląskim. Swoim zasięgiem spółka obejmuje gminy: Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Chrzanów, Ogrodzieniec, Siewierz, Sosnowiec, Szczekociny, Psary i Wojkowice.

– Dziwię się gminom, które jeszcze nie przystąpiły do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Ten program działa zarówno w większych miastach, jak i mniejszych gminach. W województwie śląskim planujemy budowę 4 tysięcy mieszkań i powołanie kolejnych spółek – zapowiedział Arkadiusz Urban, prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Docelowo spółka ma wybudować około 1000 mieszkań. – To ważny dla nas moment, bo wszyscy wiemy jak duże są potrzeby jeśli chodzi o budownictwo komunalne w naszych miastach i miasteczkach. Widzimy też jak mocno i szybko rosną ceny mieszkań, a to sprawia, że coraz większa liczba mieszkańców nie może sobie na nie pozwolić. Jestem przekonany, że dodatkowa możliwość budowy mieszkań komunalnych ucieszy naszych mieszkańców. Jestem zadowolony również dlatego, że SIM czyli Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa jest u nas tak szeroka, mamy gminy i powiaty nie tylko z naszego województwa ale również z Małopolski. Teraz przed nami ogromne wyzwanie i przygotowanie się do tych inwestycji – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa

Gminy, które przystąpiły do SIM Zagłębie objęły udziały w spółce po 3 miliony złotych każda. Kapitał zakładowy spółki wynosi 30 milionów złotych. Pozostałymi źródłami finansowania inwestycji będą m.in.:

  • środki z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa do 10 proc. kosztów inwestycji,
  • finansowe wsparcie z Funduszu Dopłat,
  • partycypacja najemców,
  • finansowanie zwrotne (preferencyjny kredyt) w ramach realizacji rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego z Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodatkowo w przyszłym roku Krajowy Zasób Nieruchomości zamierza wnieść do spółki aport nieruchomości położonej w Sosnowcu przy ul. Dobrzańskiego, o powierzchni około 1,22 ha. Planowo powstanie na niej nieruchomość z 89 lokalami mieszkalnymi. Uzasadnieniem gospodarczym aportu Nieruchomości KZN do SIM Zagłębie jest wykorzystanie gruntu Skarbu Państwa, odpowiadającego na potrzebę kompleksowego, pożądanego społecznie i funkcjonalnie zagospodarowania terenu, celem stworzenia warunków do zwiększenia dostępności mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Kryteria najmu lokali określać będzie gmina, na terenie której inwestycja mieszkaniowa będzie realizowana.

Co zyskają miasta?

– W Czeladzi, dzięki spółce, ma powstać minimum 60 mieszkań, a mamy nadzieję, że będzie ich ok. 80. Pierwsze, przynajmniej finansowe efekty już są, bo dzięki wejściu do wspieranej przez państwo spółki każda gmina, w tym także Czeladź, już otrzymała z budżetu państwa, kwotę 3 mln zł jako wkład na przyszłą budowę. Ale to nie wszystko. Gminy otrzymają także z banku BGK grant w wysokości do 35 proc. wartości inwestycji. Resztę kosztów budowy poniesie spółka z niskooprocentowanego kredytu – wyjaśnia Zbigniew Szaleniec, burmistrz Czeladzi.

A to nie koniec profitów. – Naszą intencją jest, by w Czeladzi, dzięki powołanej spółce wyremontowano i przekształcono na budynek mieszkalny dawną szkołę górniczą, a wcześniej internat przy ul. 21 Listopada. Ma tam powstać ok. 80 mieszkań, w tym część dla osób w podeszłym wieku. Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku doczekamy się projektu i pozwolenia na budowę, a w kolejnym rozpocznie się remont. Oby tak się stało, bo lista oczekujących na mieszkanie komunalne w naszym mieście jest ciągle długa – dodaje burmistrz Szaleniec.

Mieszkania w SIM przeznaczone będą dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie. – Mieszkania budowane w ramach SIM Zagłębie w naszej gminie powstaną na terenie znajdującym się w pobliżu Parku miejskiego w Siewierzu – mówią przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Siewierz.

W Będzinie ma powstać natomiast 90 mieszkań w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej – SIM Zagłębie. Nowe mieszkania mają powstać także w Sarnowie, nieopodal węzła bezkolizyjnego przy DK 86 oraz w pozostałych miastach i gminach, które są częścią spółki. – To milowy krok w rozwoju Miasta, ale i duża szansa dla młodych – zaznacza Tomasz Szczerba, burmistrz Wojkowic.