Zakończyły się prace związane z remontem kolejnego mieszkania dla dzieci z sosnowieckich placówek opiekuńczo-wychowawczych. Wkrótce do mieszkania przy ulicy Warszawskiej wprowadzą się pierwsze dzieci oraz opiekunowie.

W 2022 roku wychowankowie z placówek przeniosą się do nowych mieszkań, którymi zarządza Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu i który jest odpowiedzialny za inwestycję. Pierwsze dwa są już gotowe. – Ostatnie prace wykończeniowe w mieszkaniach przy ulicy Dęblińskiej oraz Warszawskiej już za nami, są już gotowe na przyjęcie mieszkańców – tłumaczy Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych.

pkój
Mieszkania dla dzieci gotowe – fot. UM Sosnowiec

Mieszkania dla dzieci gotowe

Mieszkanie przy ulicy Warszawskiej ma sześć sypialni, salon z aneksem kuchennym, łazienkę oraz dwie toalety i pomieszczenie gospodarcze. Pokoje są 1-, 2- i 3-osobowe. W sumie ma 245 m² powierzchni. Są również pokoje dla specjalistów pedagogicznych (pedagoga i psychologa), którzy wspierają wychowanków w ich codziennym życiu.

Gotowy jest też 166-metrowy lokal przy ulicy Dęblińskiej. Tu także jest sześć sypialni, salon z aneksem kuchennym i dwie łazienki. – Zależy nam na tym, aby dzieci wychowywały się w warunkach jak najbardziej zbliżonych do domowych. Dlatego rezygnujemy z dużych placówek i szukamy miejsc w centrum miasta, by dzieci miały blisko do szkoły czy kina. W taki sposób pod opieką specjalistów oraz w rodzinnej atmosferze mają wchodzić w dorosłe życie – wyjaśnia Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta ds. polityki społecznej.

Remont tych dwóch mieszkań był możliwy także dzięki otrzymanym środkom zewnętrznym – dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

pokój
Mieszkania dla dzieci gotowe – fot. UM Sosnowiec

Trzecie mieszkanie w kwietniu

Trzecie mieszkanie znajduje się przy ulicy Małachowskiego. Będzie miało 100 m² i zostanie sfinansowane ze środków miasta oraz wyposażone dzięki darowiznom od sponsora. W czterech sypialniach zamieszka ośmioro dzieci, będzie również salon z aneksem kuchennym oraz łazienka. MZZL Sosnowiec, który odpowiada za jego przygotowanie liczy, że będzie gotowe w kwietniu.