Za kilka dni powitamy nowy rok. Postanowiliśmy więc podsumować minione miesiące i zapytać o plany na 2021 rok w naszych zagłębiowskich miastach. Co udało się zrobić w Sosnowcu, a czego nie? Na te pytania odpowiedzi udzielił prezydent Arkadiusz Chęciński.

Rok 2020 był trudny dla nas wszystkich. Z dużymi problemami borykali się również nasi samorządowcy. Jak sobie poradzili? Postanowiliśmy to sprawdzić. W poniedziałek rozmawialiśmy z burmistrzem Czeladzi Zbigniewem Szaleńcem, we wtorek z prezydentem Będzina Łukaszem Komoniewskim, a dziś z prezydentem Sosnowca Arkadiuszem Chęcińskim. Jutro kolejny wywiad. Tym razem z włodarzem Dąbrowy Górniczej.

Jak ocenia Pan 2020 rok? Czy jest Pan zadowolony z tego, co udało się zrobić?

To był wyjątkowy rok. Rekordowy pod względem rozpoczętych inwestycji, które będą realizowane w 2021 roku i kolejnym. Udało nam się sporo zaoszczędzić na przetargach. Cieszę się, że praktycznie zakończona jest budowa nowego węzła na DK94. Rozpoczęła się też budowa zupełnie nowej linii tramwajowej, widać też już zalążek nowego parku w Zagórzu. Właściwie zakończyła się rewitalizacja Parku Fusińskiego. Ruszyła budowa nowych mieszkań komunalnych. To pierwsza taka inwestycja chyba od 60 lat.

Czego nie udało się zrealizować?

Z dużych inwestycji zrobiliśmy więcej niż zakładaliśmy. To nie znaczy, że wszystko nam się udało. Nadal nie możemy wybudować węzła Klimontów. Naciskamy my, naciskają parlamentarzyści. Niestety, wygląda na to, że inwestycja jest blokowana z powodów politycznych.

Był to trudny rok ze względu na pandemię koronawirusa. Jak wygląda sytuacja finansowa miasta?

Oczywiście wpływ na budżet nadal z pewnością będzie miała pandemia COVID-19, ale z tym sobie radzimy. Za to bardzo niepokojące są działania rządu i „majsterkowanie” w ustawach, co może skutkować pozbawieniem miast, gmin i powiatów kolejnych udziałów we wpływach z tytułu PIT i CIT. Dlaczego o tym mówię? Już straciliśmy kilkanaście, a możemy stracić kilkadziesiąt milionów złotych z samych podatków. Za te pieniądze można zrealizować wiele ważnych inwestycji i nie mam tu na myśli dużych infrastrukturalnych projektów. Drogi rowerowe, osiedlowe skwery i place zabaw, doświetlenie przejść dla pieszych, programy wsparcia seniorów czy rodzin starających się o dziecko. Kolejne premiery w Teatrze Zagłębia i wystawy w sosnowieckim muzeum. Tego może nie być! A to nie koniec.

Jak będzie wyglądać budżet miasta na 2021 rok?

Mogę uspokoić mieszkańców, że wszystkie rozpoczęte projekty zostaną zrealizowane i nie grozi im zatrzymanie prac. Nasz budżet konstruowaliśmy w sposób przemyślany i mając pewność, że stać nas na realizację tych ambitnych planów. Dlatego żadnej inwestycji zapisanej wcześniej w planie – tej dużej i tej małej – nic nie grozi.

Dobrze, że premier Mateusz Morawiecki jednak nie zawetował unijnego budżetu, wsłuchał się w protest samorządów i stanął po jednej stronie z samorządami, a więc z mieszkańcami naszych miast, miasteczek i wsi. Ostatecznie porozumienie to dobry i jasny sygnał nie dla prezydentów, burmistrzów czy wójtów. To dobry sygnał dla Polaków. To oznaka, że rozwój polskich miast i wsi pozostanie na niezmienionym poziomie. Gdyby postąpił inaczej, to byłaby próba ukarania nie tylko samorządowców, ale przede wszystkim mieszkańców za przywiązanie do naszych małych ojczyzn.

Co czeka mieszkańców w przyszłym roku? Jakie plany na najbliższe miesiące?

Mieszkańcy mocno interesują się powstającym Centrum Edukacji Ekologicznej „Egzotarium”, niemal każdy z nich odwiedził stare Egzotarium choć raz. To miejsce darzone ogromnym sentymentem. W tej chwili po starym obiekcie, który został wybudowany w 1956 roku, nie ma już śladu. W założeniu nowe Egzotarium ma zachować dziedzictwo historyczne oraz kolekcje prezentowane dotychczas w tym miejscu, jednocześnie rozszerzając zakres swojej działalności. We wrześniu 2022 roku będziemy mogli podziwiać kolekcję ryb dorzecza Przemszy, a otoczenie budynku będą stanowić rodzime siedliska roślinne: biotop grądowy, zbiorowisko szuwarowe i murawa kserotermiczna. Egzotarium to element większego kompleksu. W budynku powstaną nowoczesne klasy lekcyjne, wyposażone w komputery, mikroskopy, systemy multimedialne itp., gdzie m.in. uczniowie okolicznych szkół będą mogli odbywać lekcje przyrody, biologii, geografii. Sama palmiarnia podzielona będzie na trzy strefy: strefę klimatu śródziemnomorskiego, strefę pustynną i tropikalną, w każdej panować będą inne warunki. Koszt to blisko 64 mln zł.

Rewitalizacja Parku Tysiąclecia. Ponad 42 hektary milowickiego Parku Tysiąclecia przechodzą właśnie rewitalizację. Mieszkańcy zmiany zobaczą już w połowie 2021 roku. To teren cenny przyrodniczo, stanowiący zieloną ostoję w silnie zurbanizowanej okolicy. Rozpoczęły się nasadzenia rodzimych gatunków roślin i usunięcie inwazyjnych. Stopniowo wymieniany będzie drzewostan, w sumie nasadzonych zostanie ponad 11 tysięcy drzew, w tym dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, buk zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły, klon jawor i modrzew europejski. Rewitalizację ma za sobą staw, który już teraz przyciąga swym urokiem licznych spacerowiczów. Powstają również dwie piękne ścieżki edukacyjne. Dłuższa, mająca prawie 1,5 km, będzie przeznaczona dla młodzieży i dorosłych. Wzdłuż niej znajdą się informacje opisujące przyrodę znajdującą się w parku. Krótsza, 500-metrowa droga, będzie służyć dzieciom i zostanie nazwana „Ścieżką Leśnych Przeżyć”. Koszt rewitalizacji 4,2 mln zł.

Budowa Zagłębiowskiego Parku Sportowego. To największa inwestycja w obiekty sportowo-rekreacyjne w historii miasta, a zarazem jedyny tego typu projekt w Polsce. W ramach ZPS-u w jednym miejscu powstaje nowy stadion, hala sportowa i lodowisko. Cały projekt powinien być gotowy w połowie 2022 roku. Pierwsza (maj 2019 r) ruszyła budowa stadionu, który będzie mógł pomieścić 11 600 widzów. Poza swoim sportowym charakterem, dostosowany będzie również do organizacji wszelkiego rodzaju imprez kulturalnych, koncertów czy wydarzeń rozrywkowych, które mogą być dostępne nawet dla ok. 25 tys. uczestników, a w jego kubaturze znajdzie się miejsce na restauracje, punkty gastronomiczne, muzeum klubowe czy sklepy kibica. We wrześniu 2019 roku rozpoczęła się budowa hali sportowej (3052 miejsca), która będzie spełniała wymagania światowych federacji: piłki siatkowej, piłki ręcznej i koszykówki. W tym roku została podpisana umowa na lodowisko (2545 miejsca), które będzie najnowocześniejszym obiektem tego typu w Polsce. Budowa kompleksu będzie kosztowała 220 mln zł netto.

Budowa nowej linii tramwajowej. Na ten moment mieszkańcy sosnowieckiego Zagórza czekali 38 lat. Nowa linia tramwajowa przebiegać będzie od dotychczasowej pętli tramwajowej poprzez dwupoziomowe skrzyżowanie z ul. Braci Mieroszewskich (tunelem pod jezdnią), przez nieużytki do al. Wolności, przez ul. ks. Blachnickiego i dalej wzdłuż ul. Białostockiej, al. Paderewskiego i ul. Marszałka Rydza Śmigłego do ronda im. Jana Pawła II, gdzie planowane jest zakończenie trasy pętlą tramwajową. Wartość zadania zgodnie z zapisami umowy wynosi niespełna 88,6 mln zł netto. Wszystko powinno być gotowe pod koniec stycznia 2023 roku. W przyszłym roku powinny się również rozpocząć prace przy przebudowie 6 kilometrów torowiska: od ronda Zagłębia Dąbrowskiego do ronda u zbiegu ulicy Andersa i 11 listopada. Planowane prace będą obejmowały całą infrastrukturę, wymienione zostanie również torowisko przecinające rondo Ludwik (1 Maja/Mikołajczyka/Andersa/Narutowicza). Poprawi się też jakość obsługi pasażerów, ponieważ prace będą dotyczyły przebudowy 14 peronów.

Przebudowa krytej pływalni przy ulicy Żeromskiego. To praktycznie budowa zupełnie nowego obiektu. Prowadzone prace obejmują gruntowną przebudowę holu głównego, szatni dla użytkowników głównej niecki basenowej, budowę nowego brodzika o wymiarach 12,5 x 6 m w miejscu dotychczasowego z zachowaniem funkcji do nauki pływania oraz przebudowę zespołów szatniowych dla użytkowników brodzika. Na pierwszym piętrze obiektu zakres zmian jest najpoważniejszy. W miejscu obecnego tarasu ulokowana będzie siłownia, która wcześniej znajdowała się w podpiwniczeniu. Znajdą tam również sale do ćwiczeń. Z kolei w podpiwniczeniu ulokowane będzie profesjonalne saunarium z trzema saunami: dwie suche, jedna parowa, w tym jedna dla 40 osób. Obiekt będzie miał nową elewację. Prace powinny zakończyć się pod koniec 2021 roku, koszt to 27,6 mln zł.

Oczywiście w przyszłym roku dokończymy przebudowę ulicy Ostrogórskiej. Osobiście nie mogę się już doczekać nowego Egzotarium, czekam też na styczniowy spacer po Parku Fusińskiego, który już będzie gotowy. W maju przyjadą do nas pierwsze z 14 autobusów elektrycznych.