Remco Evenepoel (Deceuninck-Quick Step) po samotnym ataku wygrał „królewski” etap Tour de Pologne z metą w Bukowinie Tatrzańskiej i zapewnił sobie żółtą koszulkę lidera.

W czwartym etapie wyścigu Tour de Pologne kolarze mieli do pokonania prawie 153 km wokół Bukowiny Tatrzańskiej z sześcioma premiami górskimi pierwszej kategorii.

Najlepszy okazał się Remco Evenepoel. Kolarz ekipy Deceuninck – Quic-Step 50 kilometrów przed metą wyraźnie odjechał rywalom i po solowym ataku jako pierwszy minął linię mety, praktycznie zapewniając sobie zwycięstwo w całym wyścigu. Swoje zwycięstwo Belg zadedykował koledze z zespołu, Fabio Jakobsenowi, wracającemu do zdrowia po fatalnym wypadku.

Czwarty etap 77. Tour de Pologne 2020 - fot. Szymon Gruchalski
Czwarty etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Po wypadku Fabio przeżywaliśmy bardzo trudne chwile. To były długie i nieprzespane noce. Ale ten moment pokazał także jak bardzo jesteśmy sobie bliscy. Potem nadeszły dobre informacje, które dodały nam otuchy i sił. Dziś był mój dzień. Plan przewidywał atak, ale nieco później. Natomiast, kiedy dostrzegłem okazję, po prostu zaatakowałem. Już wczoraj pomyślałem o tym, żeby wziąć numer startowy Fabio. Kiedy go dostałem dziś rano, poczułem coś niezwykłego. I pomyślałem, że muszę dać z siebie wszystko niezależnie od trudów etapu. Wiedziałem, że będzie bardzo ciężko, ale on przecież cierpi jeszcze bardziej – powiedział po wyścigu Remco Evenepoel.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez Remco Evenepoel (@remco.ev)

Drugi był Duńczyk Jakob Fuglsgang. O miejsce na podium do samego końca walczył Rafał Majka, ale przegrał rywalizację z Simonem Yatesem i ukończył etap na czwartym miejscu. Na siódmej pozycji na mecie zameldował się Kamil Małecki.

– Na pewno czuję lekki niedosyt. Wiedzieliśmy, że Remco jest bardzo silny i jak odjedzie to będzie trudno go dogonić. Cieszę się, bo to ja zainicjowałem pogoń, ale okazało się, że możemy walczyć o miejsca od drugiego do czwartego. Liczyłem na podium, ale czwarte miejsce też jest OK. W tym roku jest wielu znakomitych kolarzy. Myślę, że jestem na dobrej drodze w kontekście następnych wyścigów – przyznał Rafał Majka.

Czwarty etap 77. Tour de Pologne 2020 - fot. Szymon Gruchalski
Czwarty etap 77. Tour de Pologne 2020 – fot. Szymon Gruchalski

Remco Evenepoel liderem

Po fenomenalnym zwycięstwie Evenepoel nie tylko został liderem klasyfikacji generalnej CARREFOUR, ale niemal zapewnił sobie zwycięstwo w całym wyścigu. Nad drugim Fuglsangiem ma aż minutę i 52 sekundy przewagi. Trzeci jest Yates, a czwarty Rafał Majka. Liderem klasyfikacji Najlepszy Góral PZU po czterech etapach jest Patryk Stosz, Najlepszym Sprinterem LOTOS Diego Ulissi, Najaktywniejszym Zawodnikiem LOTTO Maciej Paterski. W klasyfikacji drużynowej ENERGA prowadzi Mitchelton-Scott.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Post udostępniony przez TourdePologne (@tourdepologne)

Co następnego dnia?

W niedzielę ostatni etap z Zakopanego do Krakowa. W pierwszej części będą jeszcze podjazdy, ale wyścig zakończy się na płaskim odcinku przy stadionie Cracovii.

Wyścig w dobie pandemii

77. Tour de Pologne jest pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. Wyścig został skrócony z pierwotnie planowanych siedmiu do pięciu etapów. Wszystko z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez udziału publiczności na startach i metach oraz bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej.

Etapy 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia):

Etap I: Chorzów – Katowice (195,8 km)
Etap II: Opole – Zabrze (151,5 km)
Etap III: Wadowice – Bielsko-Biała (203,1 km)
Etap IV: Bukovina Resort – Bukowina Tatrzańska (152,9 km)
Etap V: Zakopane – Kraków (188 km)