Portugalczyk Martim Malheiro Fabião Maia jest nowym zawodnikiem klubu z Sosnowca. Kontrakty z Zagłębiem przedłużyli Kacper Chorążka i Dawid Ryndak. W piątek piłkarze rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu.

Klub z Sosnowcu poinformował o kolejnych decyzjach kadrowych. Nowym graczem Zagłębia został Martim Malheiro Fabião Maia. Portugalczyk związał się dwuletnim kontraktem. Został on pozyskany na zasadzie transferu definitywnego z Rio Ave FC, czołowego klubu portugalskiej ekstraklasy.

Martim Malheiro Fabião Maia to 22-letni środkowy pomocnik, który w ostatnim sezonie występował na zasadzie wypożyczenia w I-ligowym (drugi poziom rozgrywek) klubie portugalskim Casa Pia. Rozegrał w nim 13 spotkań ligowych i 3 w Allianz Cup.

Martim Malheiro Fabião Maia nowym piłkarzem Zagłębia Sosnowiec – fot. zaglebie.eu

Wcześniej był zawodnikiem klubu Rio Ave, grając w tym klubie w drużynie U-19, rezerwach i U-23. Jeśli chodzi o grę w ekipach młodzieżowych, to zaczynał w słynnym FC Porto, a potem były ekipy juniorskie Leixoes i Rio Ave.

– Chcę grać w Zagłębiu, bo to klub z tradycjami, a przede wszystkim miejsce, gdzie można się rozwijać. Poza tym bardzo szybko przekonał mnie projekt, jaki mi przedstawiono. Widzę tutaj szanse na dobre wyniki sportowe – zapewnia Martim Malheiro Fabião Maia, który będzie grał w nowym klubie z numerem 6 na plecach.

Dawid Ryndak przedłużył kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec – fot. zaglebie.eu
Dawid Ryndak przedłużył kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec – fot. zaglebie.eu

Nowe kontrakty Dawida Ryndaka i Kacpra Chorążki

Nowy, dwuletni kontrakt podpisał Dawid Ryndak. – Bardzo się cieszę, że będę mógł nadal reprezentować barwy Zagłębia – mówi wychowanek sosnowieckiego klubu.

W minionym sezonie Fortuna 1 Ligi Dawid Ryndak rozegrał 16 spotkań ligowych i jeden mecz Pucharu Polski. Łącznie ma na koncie 203 spotkania w barwach Zagłębia na różnych szczeblach. W tej liczbie jest 8 meczów na poziomie ekstraklasy.

– Cieszy mnie zaufanie władz klubu i trenera Krzysztofa Dębka. Mam nadzieję, że odwdzięczę się dobrą grą na boisku. Z pewnością mam jeszcze rezerwy. Jestem w stanie poprawić swoją grę i pokażę to w lidze. Na pewno będę walczył o pierwszą jedenastkę – zapewnia Dawid Ryndak, który nadal będzie występował z numerem 16.

Kacper Chorążka przedłużył kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec – fot. zaglebie.eu
Kacper Chorążka przedłużył kontrakt z Zagłębiem Sosnowiec – fot. zaglebie.eu

Dwuletni kontrakt z opcją przedłużenia go o rok podpisał także 21-letni bramkarz Kacper Chorążka, który w poprzednim sezonie był wypożyczony do Zagłębia z Wisły Kraków.

Cieszę się, że przedłużyłem kontrakt z Zagłębiem, gdzie czeka mnie walka o jedynkę, walka o odzyskanie podstawowego składu – mówi Kacper Chorążka, który w sezonie 2019/2020 wystąpił 5 razy w barwach Zagłębia.

Chorążka wcześniej był zawodnikiem Hutnika Kraków, Rakowa Częstochowa i krakowskiej Wisły, której jest wychowankiem. – W niedawnym meczu z Odrą Opole doznałem kontuzji i teraz będę twardo walczył o odzyskanie składu. Tym bardziej, że po kontuzji już nie ma śladu. Dla mnie i Zagłębia celem jest zwycięstwo w każdym meczu – dodaje na koniec Chorążka.

Zagłębie Sosnowiec już trenuje – fot. Paulina Skóra
Zagłębie Sosnowiec już trenuje – fot. Paulina Skóra

Zagłębie już trenuje

W piątek, 7 sierpnia, piłkarze z Zagłębia rozpoczęli przygotowania do nowego sezonu. Na bocznym boisku trenowało 20 zawodników, w tym spora grupa nowych piłkarzy.

W gronie nowych zawodników widzieliśmy dwójkę Portugalczyków. To Martimo Malheiro Fabião Maia i João Ribeiro Oliveira. Kolejne nabytki to: Olaf Nowak, Dawid Gojny, Lukáš Ďuriška i Łukasz Turzyniecki. Pod okiem trenera Krzysztofa Dębka ćwiczył ponadto Michał Kieca, który powrócił z wypożyczenia do II-ligowej Skry Częstochowa.

Był także Jakub Sinior, który wcześniej znalazł się na liście transferowej, jednak decyzją zarządu Klubu i sztabu szkoleniowego znalazł się ponownie w kadrze Zagłębia. Na pierwszym treningu zabrakło natomiast bramkarza Matko Perdijicia (w poniedziałek po urlopie zamelduje się na zajęciach) i będącego po operacji więzadeł krzyżowych Michała Górala.

W sobotę zespół przejdzie testy diagnostyczne na katowickiej AWF. Sztab szkoleniowy sosnowiczan przygotował już szczegółowy plan sparingów. W najbliższą środę, 12 sierpnia, Zagłębia zagra mecz kontrolny z rezerwami Śląska Wrocław. Z kolei 19 sierpnia podopieczni Krzysztofa Dębka udadzą się na kilkudniowy obóz do Wodzisławia Śląskiego.

Plan przygotowań Zagłębia Sosnowiec

12 sierpnia: Zagłębie Sosnowiec – Śląsk II Wrocław (Sosnowiec, godz. 12.00)
15 sierpnia: Unia Janikowo – Zagłębie Sosnowiec (I runda Pucharu Polski, godz. 16.00)
19-23 sierpnia: zgrupowanie w Wodzisławiu Śląskim (ośrodek Gosław Jedłownik)
19 sierpnia: Zagłębie Sosnowiec – Odra Opole (Wodzisław Śląski)
19 sierpnia: Zagłębie Sosnowiec – rywal do ustalenia (Wodzisław Śląski)
22 sierpnia: Zagłębia Sosnowiec – Resovia Rzeszów (Wodzisław Śląski)