35 tysięcy wypożyczeń i ponad 6,4 tysiąca użytkowników – to bilans kończącego się pierwszego sezonu Sosnowieckiego Roweru Miejskiego. – Mieszkańcy coraz częściej wybierają aktywną formę spędzania czasu – cieszy się prezydent Arkadiusz Chęciński.

To już ostatnie godziny, aby móc skorzystać z rowerów miejskich. O północy z piątku na sobotę zostaną wyłączone z systemu i znikną z sosnowieckich ulic. Pojawią się na nowo w kwietniu przyszłego roku.

– W okresie zimowym zabezpieczamy stacje dokujące, a rowery trafiają do magazynu. Każdy jednoślad przechodzi przegląd, konserwację oraz wymianę niezbędnych częściwyjaśniał nam przed kilkoma tygodniami Marek Pogorzelski, rzecznik firmy Nextbike Polska.

Rowery w Sosnowcu - fot. MZ
Rowery w Sosnowcu – fot. MZ

Sosnowiecki Rower Miejski funkcjonuje od początku czerwca tego roku. Rowery, w tym tandemy i rowery trójkołowe, można wypożyczać na dziewięciu stacjach zlokalizowanych w całym mieście. Przez 6 miesięcy skorzystano z nich ponad 35 tysięcy razy.

– Kiedy człowiek wychodzi na ulice, na spacer, czy do parku i widzi tak wielu mieszkańców korzystających z Sosnowieckiego Roweru Miejskiego, to już wie, że projekt wypalił. Sukces SRM pokazuje, jak zmieniają się przyzwyczajenia mieszkańców, którzy coraz chętniej wybierają aktywną formę spędzania czasu. Dlatego musimy dążyć do stworzenia im takich możliwości. Już nie możemy się doczekać rozbudowy systemu o kolejne stacje i połączenia go z systemami innych miast tak, by fani dwóch kółek z całej metropolii nie musieli się zastanawiać, czy rower wypożyczony w jednym mieście mogą oddać w innym – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Rowery miejskie w Sosnowcu - fot. UM Sosnowiec
Rowery miejskie w Sosnowcu – fot. UM Sosnowiec

Sosnowiecki Rower Miejski jest jednym z ośmiu systemów Nextbike, z których w tym sezonie można było korzystać w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. – Wszystkie te systemy, czy to w Sosnowcu, czy w pozostałych miastach, można obsługiwać za pomocą jednego założonego w systemie Nextbike konta. To wielka wygoda dla mieszkańców, którzy często przemieszczają się między poszczególnymi miastami. W Sosnowcu z tej możliwości skorzystano ponad 11 tysięcy razy – mówi Robert Lech, prezes Nextbike Polska.

Sosnowiecki Rower Miejski - fot. MZ
Sosnowiecki Rower Miejski – fot. MZ

Rowery najchętniej wypożyczane były w lipcu. Przez 31 dni mieszkańcy skorzystali z nich 9443 razy. Średni czas jednego wypożyczenia Sosnowieckiego Roweru Miejskiego w tym sezonie wynosił 34 minuty i 41 sekund. Największą popularnością cieszyły się stacje: Park Środula, Piłsudskiego i Ślimak. Najchętniej na sosnowieckich rowerach użytkownicy pokonywali trasę z Ronda Zagłębia Dąbrowskiego (dawne Rondo Gierka) do Ronda Ludwik i z powrotem.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE:

W metropolii urzędnicy do pracy przyjadą na rowerze