W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu powstała nowoczesna Pracownia Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii.

W pobliżu oddziału ratunkowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu powstała nowoczesna pracownia wyposażona w dwa nowe angiografy, z których korzystać będą głównie pacjenci z oddziałów Kardiologii Inwazyjnej, Chirurgii Naczyń, Neurochirurgii, Neurologii oraz SOR-u.

Pracownia Hemodynamiki, Elektroterapii i Elektrofizjologii powstała od podstaw i została ulokowana w nowym budynku, tuż obok Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. – Każda inwestycja w nowoczesny sprzęt medyczny, która służy ratowaniu życia i zdrowia mieszkańców, jest dla nas niezwykle ważna. Cieszę się, że ta pracownia powstała, a jej lokalizacja sprawi, że pacjenci trafią do niej bardzo szybko i będą mogli liczyć na profesjonalną pomoc – podkreśla Dariusz Starzycki, wicemarszałek Województwa Śląskiego.

Nowa pracownia w WSS nr 5 w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowa pracownia w WSS nr 5 w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Angiograf służy do pokazania obrazu tętnic, żył oraz komór serca. Wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie. W celu przeprowadzenia badania pacjentowi wstrzykuje się środek kontrastowy.

Najczęściej z tych urządzeń będą korzystać pacjenci oddziału kardiologii, który w Sosnowcu ma 44 łóżka i od 2012 roku, kiedy zaczął zajmować się także intensywną opieką kardiologiczną, przyjął już 19 tys. osób. W tym roku zaplanowano tu prawie 2,8 tys. zabiegów koronografii.

Budowa pracowni wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 7,7 mln zł, z czego ponad 4 mln zł kosztowały wspomniane angiografy. Na inwestycję szpital otrzymał 1,7 mln zł unijnego dofinansowania.

Nowa pracownia w WSS nr 5 w Sosnowcu – fot. mat. pras.
Nowa pracownia w WSS nr 5 w Sosnowcu – fot. mat. pras.

Przypomnijmy, że popularny Szpital Górniczy w Sosnowcu obchodzi w tym roku 30-lecie istnienia. Dokładnie 3 października 1988 roku przyjęto tu pierwszych pacjentów. Placówka od samego początku była wyposażona w najnowocześniejsze technologie i wdrażała najnowsze procedury medyczne.