W czwartek, 9 stycznia, w Będzinie startuje Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – jedno z największych wydarzeń kulturalnych w naszym regionie i największy kolędowy przegląd w Europie.

Już w najbliższy czwartek (9 stycznia) Będzin stanie się stolicą polskiej kolędy i pastorałki, wszystko za sprawą 26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który potrwa do niedzieli, 12 stycznia. To największy tego typu przegląd w Europie. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 9-11 stycznia (czwartek – sobota) w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w godzinach od 9.00 do 20.30 (w sobotę do 17.00).

– Na scenie 138 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników. Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonienie spośród 1675 podmiotów wykonawczych, które wzięły udział w eliminacjach. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu.

W jury zasiądą profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

– Będzie barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Będzie można posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa, a puls gościnnego dla wykonawców Będzina bije w kolędowych rytmach! – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy festiwalu.

Festiwal zakończy się Koncertem Galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Reżyserem koncertu jest Dariusz Wiktorowicz. Poza najpiękniejszymi kolędami będzie można posłuchać też o świątecznej kuchni, o której opowie znad dymiących garnków znany kucharz i restaurator Remigiusz Rączka. Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Całości będzie można także posłuchać w trakcie internetowej transmisji.