Tegoroczny, XXVII Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który od wielu lat odbywa się w Będzinie, tym razem przeniesie się do internetu.

Mimo pandemii, organizatorzy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który co roku odbywa się w grudniu w Będzinie, nie rezygnują z przeprowadzenia wydarzenia. Tym razem odbędzie się ono jednak w zmienionej formule oraz w innym miejscu, jakim jest internet.

– Mimo pandemii nie składamy broni i staramy się przeprowadzić festiwal w zgodzie z przepisami oraz przygotowując się na różnorakie możliwe obostrzenia – wyjaśnia Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek.

Tegoroczna edycja, aby uwzględnić przepisy epidemiczne, będzie miała zmieniony przebieg. I etap, który każdego roku gromadził kilkadziesiąt tysięcy uczestników, będzie przeprowadzony w całości on-line.

– Wykonawcy rejestrują się na stronie www.mfkip.pl, a następnie pocztą lub za pomocą działającego w sposób prosty i intuicyjny specjalnego serwera przesyłają nagrany telefonem, aparatem lub kamerą występ. Musi to być film bez cięć i montażu, na którym śpiewane są dwie – w przypadku solistów i duetów – lub trzy – w przypadku większych form wokalnych – kolędy lub pastorałki – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor festiwalu, który liczy, że taka forma umożliwi jeszcze liczniejszy udział wszystkich kolędujących. – Czas zgłoszeń upływa 30 listopada – dodaje.

Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich amatorów (w tym uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia), którzy ukończyli 6 lat i śpiewają solo, w duetach, chórach, zespołach czy scholach. To niezwykła szansa na promocję młodych talentów i popularyzowanie lokalnego folkloru.

Organizatorzy zachowali podział na blisko 40 regionów dla Polski i zagranicy, gdzie komisje w ustalony dzień odsłuchają nagrania i podejmą decyzję o awansie najlepszych kolędników do finału. Tegoroczny finał, jeśli przepisy epidemiczne na to pozwolą, odbędzie się w dniach 7-10 stycznia aż w sześciu polskich miastach (poza Będzinem także w Bydgoszczy, Goleniowie, Lublinie, Warszawie i Wrocławiu), skąd uczestnicy będą łączyli się dzięki transmisji na żywo z jury zgromadzonym w Będzinie pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej w Łodzi. To oni wybiorą zwycięzców w poszczególnych kategoriach i laureatów nagród na czele z Grand Prix w wysokości 10 tysięcy złotych. Występy oglądać będzie mogła nie tylko komisja, ale także internauci, gdyż całość przesłuchań będzie, podobnie jak w poprzednich latach, dostępna dla wszystkich melomanów.

Zwieńczeniem festiwalu co roku jest Koncert Galowy. Tegoroczny odbędzie się w niedzielę, 10 stycznia o 16.00. W większości złożą się na niego zarejestrowane wcześniej występy, ale jeśli tylko będzie taka możliwość, do Będzina przyjedzie kilkoro laureatów.