W niedzielę, 10 stycznia koncertem galowym zakończył się 27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie.

Grand Prix 27. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika i nagroda 10 000 zł ufundowana przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego dla Szalowskiego Zespołu Wokalnego – to najważniejsza informacja z finałowego protokołu wypracowanego przez jury będzińskiego przeglądu, złożone z wybitnych muzycznych ekspertów.

Wyjątkowa, rozgrywająca się pomimo pandemii i w ostrym reżimie sanitarnym edycja zakończyła się w niedzielę, 10 stycznia, koncertem galowym w kościele św. Katarzyny w Będzinie-Grodźcu.

– Organizacja Festiwalu jedynie w formie on-line to dla nas nowość i duże wyzwanie. Wprawdzie od kilku lat transmitowaliśmy cieszące się ogromną popularnością trzydniowe przesłuchania finałowe i koncert galowy, jednak tym razem w finale odsłuchiwane były jedynie zarejestrowane wcześniej nagrania wykonawców. Sprostaliśmy wyzwaniu i kolęda z Będzina znów niosła się w świat niosąc nadzieję – podkreśla dyrektor Festiwalu, ks. Piotr Pilśniak.

27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – fot. Piotr Wyparło

W czasie trzech dni przesłuchań finałowych (od czwartku do soboty) można było wysłuchać 321 kolęd śpiewanych przez 140 wykonawców z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Kazachstanu oraz Włoch. To zaledwie niewielka część spośród ponad 1000 artystów-amatorów, zgłoszonych do grudniowych eliminacji odbywających się w blisko 40 ośrodkach.

Festiwalowe jury, pod przewodnictwem prof. dr hab. Urszuli Kryger z Akademii Muzycznej im. Bacewiczów w Łodzi, przyznało 27 wyróżnień i 31 nagród o łącznej wartości 58 320 zł. – Chcę podziękować za entuzjazm, zaangażowanie i bardzo wiele pięknych, wzruszających, artystycznych przeżyć. Okazuje się, że siła muzyki i kolędowania jest ogromna – mówiła prof. Kryger.

27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – fot. Piotr Wyparło

Choć artyści nie mogli przybyć na przesłuchania, część z nich – m.in. zdobywców Grand Prix – zaproszono na transmitowany na żywo w internecie koncert galowy w reżyserii Dariusza Wiktorowicza. Jak podkreślają członkowie zwycięskiej grupy Szalowski Zespół Wokalny, z małopolskiej wsi Szalowa, śpiewa razem od 6 lat, a wspólne występy rozpoczęli właśnie od repertuaru kolędowego.

– Nasi członkowie to pasjonaci muzyki i śpiewu chóralnego, którzy kultywują lokalne tradycje muzyczne i pod pewną ręką dyrygent Marii Dziedzic-Król biorą na warsztat zróżnicowany repertuar chóralny. Zespół czerpie wielką radość ze wspólnego śpiewania, chętnie (i z sukcesami) bierze udział w konkursach i festiwalach, a także podejmuje współpracę z kompozytorami młodego pokolenia. Owocem takiej współpracy jest m. in. opracowana specjalnie dla SZeWu przez Janusza Krzysztofa Korczaka kolęda „Bóg się rodzi” – mówi Damian Śliwa z Szalowskiego Zespołu Wokalnego. – Otrzymać Grand Prix konkursu śpiewając taki repertuar to wielka radość i zaszczyt – dodaje.

27. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – fot. Piotr Wyparło

Retransmisja koncertu jak i przesłuchań wciąż dostępna jest na stronie internetowej Festiwalu.