echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(3, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);

Wielkimi krokami zbliżają się finałowe przesłuchania tegorocznej, 25. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

To już 25 lat, odkąd w Będzinie odbywa się największy kolędowy przegląd w Polsce. Najpiękniejsze kolędy i pastorałki, najlepsi wykonawcy z kraju i zagranicy znów zagwarantują szczery uśmiech i wiele wzruszeń.

Pierwsze finałowe przesłuchania 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika rozpoczną się 10 stycznia w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina i potrwają trzy dni.

W finałowych zmaganiach udział weźmie ponad 120 amatorskich zespołów i solistów. Wyłoniono ich spośród ponad 1,6 tys. uczestników, którzy w grudniu startowali w odbywających się w Polsce i za granicą eliminacjach. To największy przegląd kolędowy w Polsce. Patronat nad nim objął Andrzej Duda, prezydent RP.

– Na naszej scenie przez 3 dni będzie można usłyszeć kilkaset kolęd i pastorałek – tych tradycyjnych polskich, które tak lubimy śpiewać, jak i kompozycji nowoczesnych i zagranicznych – wszystko w różnorakich aranżacjach, bowiem uczestnicy co roku zaskakują nas swoimi pomysłami i poziomem. Śpiewać będą dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy, chóry i młodzieżowe kapele, soliści i grupy wokalne – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik festiwalu.

Występy wykonawców oceniać będzie jury, w skład którego wchodzą prof. dr hab. Benedykt Odya (przewodniczący, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy) oraz prof. dr hab. Teresa Krasowska (Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i adiunkt Instytutu Muzyki UMCS w Lublinie) i ks. dr hab. Paweł Sobierajski (Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach).

Wybitni eksperci z branży muzycznej wyłonią zwycięzców poszczególnych kategorii oraz zdobywców tej wyjątkowej nagrody – Grand Prix Festiwalu, która w tym roku wynosi aż 10 tysięcy złotych i została ufundowana przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

echo adrotate_group(8, 0, 0, 0);

Podsumowaniem tej edycji, ale i dotychczasowej historii Festiwalu będzie spektakularny jubileuszowy Koncert Galowy, który w niedzielę, 13 stycznia, o godzinie 16.00 odbędzie się w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na Osiedlu Syberka (ul. bpa Adama Śmigielskiego 2).

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek - fot. mat. pras.
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek – fot. mat. pras.

Reżyserem widowiska jest Dariusz Wiktorowicz, który zabierze widzów w nostalgiczną i dowcipną podróż w czasie. Najciekawsze wykonania tej edycji wzbogacą przygotowane z festiwalowych archiwaliów filmy oraz występy laureatów z poprzednich lat. Bogata oprawa artystyczna koncertu gwarantuje niezapomniane przeżycia.

Wstęp na całość przesłuchań i koncert galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dodatkowo, całość przesłuchań oraz koncert będzie można oglądać na żywo, na stronie internetowej.

O festiwalu

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika to festiwal muzyki świątecznej odbywający się corocznie w Będzinie. Jest organizowany od 1994 roku. Ma on formułę konkursu, którego przebieg jest dwuetapowy.

W pierwszym etapie występują wszyscy uczestnicy spełniający wymagania formalne. Przesłuchania odbywają się w grudniu w 31 miastach w Polsce i 2 na Ukrainie.

W drugim, styczniowym etapie biorą udział najlepsi uczestnicy pierwszego etapu, bez względu na reprezentowaną kategorię (decyduje ilość uzyskanych punktów) nie więcej jednak niż dwóch przedstawicieli tej samej kategorii.

Po trzech dniach finałowych przesłuchań ma miejsce koncert galowy połączony z ogłoszeniem laureatów.

echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(5, 0, 0, 0);
echo adrotate_group(9, 0, 0, 0);