Do 27 listopada trwają zapisy do 24. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Z kolei od 2 do 27 grudnia eliminacje do największego przeglądu kolęd w Polsce odbędą się na terenie całego kraju i za naszą wschodnią granicą. W tym roku odbędzie się także konkursu na świąteczny film krótkometrażowy.

Udział w festiwalu jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich, którzy ukończyli 6 lat i chcą ożywić najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki śpiewając je solowo bądź w chórach i zespołach wokalnych i wokalno-instrumentalnych. Festiwal skierowany jest dla amatorów, także do uczniów i absolwentów szkół muzycznych I stopnia.

W Zagłębiu eliminacje odbędą się w Będzinie i Dąbrowie Górniczej. Ponadto polskie eliminacje zaplanowano także m.in. w: Częstochowie, Gdańsku, Łodzi, Warszawie i Wrocławiu. Zwycięzcy zostaną zaproszeni na przesłuchania finałowe do Będzina, które odbędą się 11-13 stycznia. Festiwal zwieńczy koncert galowy, który odbędzie się 14 stycznia o godz. 16.00. Całość finałowego wydarzenia będzie transmitowana na żywo w internecie.

Tegoroczny festiwal to także konkurs na film krótkometrażowy zatytułowany „Jak można spędzić święta Bożego Narodzenia”. Maksymalnie 2-minutowe filmy pokazujące jak spędzamy lub chcielibyśmy spędzać święta mogą przesyłać wszyscy, którzy ukończyli 1 lat. – Na prace filmowe czekamy do końca roku, a najciekawsze nagrodzimy i pokażemy podczas styczniowego festiwalu – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

– Będziński festiwal jest bodaj najlepszym dowodem na to, iż także w dzisiejszym świecie, w którym istniej wszechobecny kult obrazu, nie brakuje amatorów solowej, zespołowej oraz chóralnej sztuki wokalnej. To pierwsze zwycięstwo, które należy przypisać pomysłodawcom i organizatorom MFKiP w Będzinie. Dla mnie jako osoby duchownej i jurora zarazem, liczy się także to, iż kolędowe śpiewanie na cześć Wcielonego Słowa i Jego Matki pełni doniosłą rolę w budowaniu wielkiej rodziny Kościoła Powszechnego. Nie bez znaczenia jest także to, że informuje – mówi o Bogu i o Jego wielkiej miłości do człowieka – mówi ks. dr hab. Paweł Sobierajski z Akademii Muzycznej w Katowicach, wieloletni juror festiwalu.

Partnerem strategicznym Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek jest Polska Spółka Gazownictwa. Informacje dotyczące zapisów TUTAJ.