W niedzielę 19 września po raz 14. ulicami zagłębiowskich miast, przejechała Zagłębiowska Masa Krytyczna, czyli najbardziej wyczekiwana impreza rowerowa w Zagłębiu.

W tym roku trasa wiodła z sosnowieckiej Patelni (naprzeciwko Dworca PKP) w kierunku Zagórza (al. Blachnickiego i ul. Braci Mieroszewskich) do granicy z Dąbrową Górniczą . W Dąbrowie Masa poprowadzona była al. Róż, Królowej Jadwigi i Jana III Sobieskiego do granicy z Będzinem. W Będzinie z kolei ul. Kołłątaja do zamku i za mostem na wał przy Przemszy, a następnie do mety na plaży miejskiej w Będzinie.

Celem wydarzenia jest zwrócenie uwagi na rowerzystów w mieście oraz potrzebę rozbudowy infrastruktury i dróg rowerowych. Obecnie jest to jednak wielkie, rodzinne święto rowerzystów, gdzie można spotkać rowerzystów nie tylko z całego Zagłębia Dąbrowskiego ale i Górnego Śląska (Mysłowice, Katowice, Chorzów, Bytom a nawet Gliwice).

W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 2 tys. uczestników. Oprócz wspólnie przejechanych kilometrów nie zabrakło dobrej zabawy, rozmów i biesiadnego klimatu przy ognisku.